Emlékszik a Harvard elnökére, aki nem állt ki az antiszemitizmus ellen? Na, kiderült, hogy plagizálta a PhD-ját
A kibontakozó botrány könnyen az elnök pozíciójába kerülhet.
Az egyetem plagizáló elnöke után több másik kutató is lebukott.
A Harvard Egyetemhez kapcsolódó amerikai rákkutató központ kénytelen volt hat tanulmányát visszavonni, valamint több tucat másikat kijavítani, miután egy brit kutató felfedezte, hogy a tanulmányok szerzői a sejtminták és a vizsgálati eredmények képeinek manipulálásával meghamisították az adatokat.
A bostoni Dana-Farber Rákkutató Intézet hétfőn a CNN-nek adott nyilatkozatában közölte, hogy négy vezető kutatójának, köztük az intézet vezérigazgatójának, Dr. Laurie Glimchernek és operatív igazgatójának, Dr. William Hahnnak 50 kutatási tanulmányát vizsgálják felül.
Az állítólagos hamisításokat a brit molekuláris biológus Sholto David fedezte fel, aki január elején egy blogbejegyzésben foglalta össze őket.
Dollármilliárdokat dobtak ki az ablakon ezekért a hamis kutatásokra, de sok akadémikus karriert csinált, néhányan nagyon meggazdagodtak, és egész dinasztiák alakultak ki a Dana-Farbernél”
– írta Sholto a blogbejegyzésben.
A Dana-Farber vitatta Sholto néhány megállapítását, a központ szóvivője azzal érvelt, hogy az idézett adatok egy részét külső laboratóriumokban állították elő, és hogy a „képi eltéréseket” gyakran tévesen szándékos hamisításként lehet megjelölni. A szóvivő viszont nem közölte, hogy ez a Sholto által kiemelt konkrét esetekben is így van-e.
A Dana-Farber a Harvard Egyetem oktatási társintézménye, és mind a négy csalással vádolt kutató a Harvard Medical School tanára.
Nem ez az első tudományos botrány, amely rövid időn belül megrázza az egyetemet, nemrég Claudine Gay, az egyetem vezetője mondott le tisztségéről, mivel több mint 50 esetben vádolták meg plagizálással, köztük a doktori disszertációjával kapcsolatban is.
Ezt is ajánljuk a témában
A kibontakozó botrány könnyen az elnök pozíciójába kerülhet.
***
Nyitókép: krisanapong detraphiphat / Getty Images