Betiltanák Németországban az AfD-t
Tovább növekszik a konzervatívok támogatottsága, a német mainstream egyre kétségbeesetten keresi a megoldást.
Szászországban óriási bukás várhat az SPD-re, de úgy fest, megvan a csodaszer, egyre több politikusuk vizsgálná az AfD betiltásának lehetőségét. Egy ellenérvük van: mi lesz, ha visszafelé sül el a dolog?
A brilliáns ötletet, mármint az eddig is szélsőségesnek tartott AfD (Alternative für Deutschland – Alternatíva Németországért) betiltása Dirk-Martin Christian, a szászországi Állami Alkotmányvédelmi Hivatal elnökének fejéből pattant ki még decemberben, azonban úgy tűnik, egyre inkább megragadta a lejtőn egyre gyorsabb ütemben lefelé csúszó szociáldemokraták (SPD) képzeletét.
Ezt is ajánljuk a témában
Tovább növekszik a konzervatívok támogatottsága, a német mainstream egyre kétségbeesetten keresi a megoldást.
Christian még csak „fenyegetőnek minősítette a demokráciára” Németországban az AfD párt szászországi szervezetét, de most Saskia Esken, az SPD szövetségi elnöke mellett csatlakozott hozzá a párt első számú államfőjelöltje, Petra Köpping, aki nem mellesleg a szociális miniszteri székben is ül a tartományban.
Mint utóbbi kettő fogalmazott a Welt szerint, „rendszeresen meg kell vizsgálnunk az AfD eltiltásának esélyeit”.
Köpping a Németország Nemzetidemokrata Pártja nevű korábbi nacionalista formáció sikertelen betiltását hozta fel ellenpéldának (a párt elenyésző számú szavazatot kapott, és szerinte éppen emiatt nem jelentett veszélyt). „Másképpen látom a dolgokat az AfD-vel kapcsolatban” – mondta Köpping. „Az AfD erős, veszélyt jelent a demokráciára.”
Ugyanakkor párttársa, Carsten Schneider, az egyébként CEU-n végzett kormánybiztos óva intett ettől, mondván,
egy ilyen eljárásnak kevés esélye lenne, és növelné az AfD-vel való szolidaritást.
Az AfD ereje nem újdonság, mondta Köpping, aki szerint „a koronavírus-járvány alatti masszív kampányaik” és az „erőszakos populizmusuk” aláássa a demokráciát. Egyúttal az AfD elleni fellépésre hívta fel a CDU-t is, mondván, ehhez szükség van az ő támogatásukra is.
Szászországot most egy CDU – Zöldek – SPD koalíció van kormányon, a legújabb felmérések szerint viszont az AfD 37%-os népszerűséggel áll az élen, a CDU-ra 33% szavazna, a szélbalos Linke 8, a Zöldek 7 százalékon állnak, míg az SPD 3, azaz három százalékon.
A betiltósdihoz országos SPD-támogatást is nyertek egyébként az ötletgazdák, ennek vizsgálatát szorgalmazta Wolfgang Thierse volt Bundestag-elnök, aki szerint. „Ha a Szövetségi Alkotmányvédelmi Hivatal határozottan jobboldali szélsőségesnek minősíti az AfD-t három szövetségi államban, akkor az államnak kötelessége megfontolni az AfD betiltását”, de afelett ő is sajnálkozott, hogy ez az ügy elhúzódhat, és az AfD ezt „propagandacélokra használhatja, áldozatként bemutatva magát”.
Az egyik döntéshozóban sem merült fel, hogy esetleg a demokrácia szempontjából lehetne problematikus egy, a tartományban éppen 37 százalékos támogatottsággal legnépszerűbb, országosan 21 százalékkal második legnépszerűbb párt betiltása.
***
Fotó: A szászországi AfD Facebook-oldalának nyitóképe