Mik a tajvani választások lehetséges geopolitikai következményei? - Világrend
2024. január 10. 17:10
Január 13-án új elnököt és új parlamentet választanak Tajvanon. Sorsdöntő választást emlegetnek: a szigetország politikai jövője és a Kínával való kapcsolata dőlhet el most. Két Kína-szakértőt kérdeztünk podcast-műsorunkban.
Tajvan kormánya az elmúlt nyolc évben a Pekingtől való függés oldásán dolgozott, míg a Kínai Népköztársaság egyre erősebben jelzi, hogy az újraegyesítés ideje közeleg, az „egy ország - két rendszer" elve mentén képzeli el a Kínai Köztársaság közeljövőjét.
A tajvani választások tétjéről és politikai következményeiről szóló beszélgetésben a következőkről esett még szó: - Mi a két nagy tajvani párt víziója a kínai kapcsolatról? - Meddig marad érintetlen a jelenlegi status quo, Tajvan de facto önállósága? - A szembenállás jogi, politikai vagy már katonai konfliktusba torkollik a következő években?
A Mandiner Világrend vendégei: Horváth Levente, az Eurázsia Központ igazgatója és Buzna Viktor, a Magyar Külügyi Intézet kutatója.
A neves külpolitikai lap elemzése szerint hamarosan felül fogja vizsgálni az új adminisztráció, hogy a világ különböző részein hány katonát állomásoztat. Az első nagy újragondolás Európát érintheti.
A Typhon rakétarendszer akár 1800 kilométerre is képes rakétákat kilőni, így a kulcsfontosságú kínai katonai és kereskedelmi csomópontok lőtávolságon belül vannak.
Az orosz elnök kijelentette, hogy az orosz fél mindig tiszteletben tartja a békekezdeményezéseket.
p
0
0
2
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 12 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Ehetős Odó
2024. január 10. 20:15
Bubulka, kicsi hülyém, neked, szokás szerint fingod sincs arról, hogy mi van Kínában és ki mit akar.
De azért bugyogd fel az ostobaságaidat.
(Csak zárójelben jegyzem meg: a kínai "kommunista" rezsim semmivel sem ganébb, mint az általatok oly nagyon rajongott pólisi "liberális demokrácia").
Divatos lett a geopolitika.
Leszögezhetjük, az nem jelent jót sehol sem, ha egy nagyhatalom szomszédja egy másik, ezer kilométerekre levő nagyhatalommal kokettál.