Padlóra küldené a magyar gazdákat: súlyos következményei lennének Ukrajna uniós csatlakozásának
Az Agrárkamara szerint az EU mezőgazdaságát is letarolná.
Gyakorlatilag abból indul ki, hogy újra ő lesz az Európai Bizottság elnöke.
Az EU felkészül arra a reformra, ami a tisztviselők és diplomaták szerint fájdalmas és hosszadalmas lesz, de a legtöbben elkerülhetetlennek tartják, ha az Unió működőképes akar maradni – 30 vagy több taggal – írta meg a Politico.
A lap forrásai szerint ugyanis Ursula von der Leyen, a Bizottság elnöke egy EU reform tervezetet készít elő,
amivel gyakorlatilag meghatározza a következő mandátumára vonatkozó programját.
Németország, Franciaország és Portugália már régóta javasolta az EU megreformálását és rugalmasabbá tételét, hogy az működőképes tudjon maradni Ukrajna, Moldova és a balkáni országok csatlakozása után, 30 vagy több taggal is.
Diplomaták és tisztviselők szerint a javaslatok valószínűleg tartalmazni fognak egy olyan ütemtervet, amely minden egyes reformlépést egy bővítési lépéshez kötne. Az elképzelés szerint az EU-nak be kell fejeznie a reformokat, mire Ukrajna és a balkáni országok csatlakoznak.
De még a Politico is bevallja, hogy össze nem tartozó ügyek összekapcsolása lenne: „politikai szempontból a bővítés és a reform egybehegesztése biztosítaná azt is, hogy a bővítést támogató, de a reformokkal szemben szkeptikus országok – például az északi és balti országok – ösztönzést kapjanak az uniós reform támogatására”.
Párizsi és berlini tisztviselők szerint a tervnek ki kell térni arra a kérdésre is, hogy miként lehet a jövőben finanszírozni az uniós programokat (és visszafizetni az uniós adósságot), tekintve, hogy Ukrajna még az EU legszegényebb tagjainál is sokkal szegényebb, az egy főre jutó GDP becsült értéke 4100 euró. A Bizottság következő elnökének – mondta egy tisztviselő – „az EU saját forrásait kell majd fejlesztenie”.
Nyitókép: JOHN THYS / AFP