Üzent az orosz külügyminiszter: készek tárgyalni Amerikával, de van egy feltételük
Szergej Lavrov kiemelte, országának nem elegendő „a puszta beszéd”, végleges, jogilag kötelező erejű megállapodások kellenek.
Az elnök törvényjavaslata komoly ellenállásba ütközött.
Ahogy azt korábban megírtuk, az Ukrajnának szánt további amerikai támogatás egyre nagyobb politikai feszültséget okoz az országban, és jó eséllyel ez a pártok közti törésvonal a jövő évi elnökválasztási kampányban is visszaköszön majd. Most pedig ellenállásba ütközött az a törvényjavaslat, amely többek között Ukrajna támogatásról szól – írta meg az usatoday.
A szenátus szerdán megszavazta annak a törvényjavaslatnak a blokkolását, amely Ukrajnának és Izraelnek nyújtott volna segélyt.
A támogatásért cserébe a republikánusok a jelenleginél szigorúbb határbiztonsági intézkedéseket követeltek.
A törvényjavaslatot 49:51 arányban szavazták le.
Legnagyobb meglepetésre még a szélsőbaloldali Bernie Sanders is leszavazta, az összes szenátusi republikánussal együtt. Sanders kifogásolta az izraeli hadsereg hozzáállását az október 7-i Hamász terrortámadásokra adott válaszlépésekhez.
Úgy vélem, felelőtlenség lenne, ha további 10,1 milliárd dollár feltétel nélküli katonai támogatást nyújtanánk, amely lehetővé teszi a Netanjahu-kormány számára, hogy folytassa jelenlegi támadó katonai megközelítését
– tette hozzá Sanders az X-en közzétett nyilatkozatában.
Bár Mitch McConnell szenátor támogatta az Ukrajnának, Izraelnek és Tajvannak nyújtott támogatást, sürgette kollégáit, hogy ellenezzenek minden olyan eljárási lépést, amely a csomagot a határbiztonságot érintő „jelentős változtatások” nélkül mozdítaná elő.
Bár a törvényjavaslat nem ment át, Joe Biden elnök azt mondta, hogy hajlandó „jelentős kompromisszumokat kötni a határellenőrzéssel kapcsolatban”, hogy a csomagot keresztülvigye.
***
Nyitókép: Drew Angerer / Getty Images