Beadta a derekát Biden: repülhetnek az F-16-osok Ukrajnába
A sajtóhírek szerint nagy volt a nyomás a Fehér Házon.
Oroszország szerint ha Románia nem veszi figyelembe a kérést, akkor rákényszeríti arra, hogy intézkedéseket tegyen.
Oroszország Külügyminisztériumának szóvivője, Maria Zakharova kijelentette, hogy „tekintettel az ukrán légi bázisinfrastruktúra jelentős részének megsemmisülésére, nagy valószínűséggel az F-16 taktikai harci repülőgépek, melyeket a NATO tagállamok a Ukrajnai fegyveres erők számára átadnak, Lengyelország, Szlovákia és Románia légi bázisairól fognak felszállni” – írja a News.ro.
Az EBESZ december 13-ai plenáris ülésén Konstantin Gavrilov, orosz küldöttség vezetője kijelentette, hogy Oroszország határozottan figyelmezteti, hogy
az említett államok területén az F-16 taktikai harci gépek használata Moszkva számára azt jelenti, hogy ezek az országok részt vesznek az ukrajnai konfliktusban, és Oroszországot arra kényszeríti, hogy megfelelő intézkedéseket tegyen
– áll az Orosz Föderáció bukaresti nagykövetségének közleményében.
Gavrilov az EBESZ-nél ismételte meg Vlagyimir Putyin nemrégiben kifejtett álláspontját, miszerint Ukrajna már nem létezhet államként.
Álláspontja szerint Az EU és a NATO országainak hidegvérű részvétele az eseményekben Ukrajnában nem hozta meg a kívánt eredményeket a kijevi rezsimnek, hanem csak az amerikai hadiipar gazdagodott meg.
Ukrajnának nincs saját bázisa, ideológiája, ipara és pénze, tehát jövője sincs.
– mondta Vlagyimir Putyin orosz elnök.
A konfliktus mögött az áll, hogy Románia múlt hónapban felavatta a Feteşti légitámaszponton, ami az F-16 repülőgépek pilótaképzőközpontja lesz. Románia légierőjének F-16 repülőgépeit fogja képezni, de a létesítmény nyitva áll szövetséges és partner légitámaszok pilótái számára is, beleértve Ukrajnát is.
A romániai és az orosz kapcsolatok rendkívül feszültté váltak, miután Oroszország 2022. február 24-én megtámadta Ukrajnát, amit Bukarest hevesen elítélt. Június 8-án a Román Külügyminisztérium bejelentette a bukaresti hatóságok döntését, miszerint csökkentik az Orosz Föderáció diplomáciai és technikai-adminisztratív személyzetét Romániában, a számát korlátozva annak a szintre, amely a romániai diplomáciai és technikai-adminisztratív képviseletéhez közel áll.
Így az Orosz Föderáció diplomáciai és technikai-adminisztratív állásainak összesített száma 61%-kal, a személyzet effektív számának pedig 55,5%-kal csökkent
– közölte a külügyminisztérium.
Augusztus elején Moszkva, válaszként, kvótákat vezetett be Románia diplomáciai és konzuli intézményeinek személyzeti létszámára Romániában.
***
Ezt is ajánljuk a témában
A sajtóhírek szerint nagy volt a nyomás a Fehér Házon.
Nyitókép: Orhan Cicek / Anadolu via Getty Images
Kapcsolódó cikkek a Háború Ukrajnában aktában.
Az egyik túlélő férje a frontvonalon harcol.
A támadás után az orosz és ukrán vezetők eltérő verziókat adtak elő a fegyverek típusáról és hatásáról.
„A feszültség fokozódása érezhető” – mondta a szlovák védelmi miniszter.