„Örömmel jelenthetem be, hogy Déva egyik legszebb és legfontosabb projektje, amely városunk szimbólumát, a várat érinti, a befejezéséhez közeledik. Tekintsék meg először az első udvarban készült fotókat, a történelmi emlékmű belső udvarának munkálatait, amelyek hamarosan befejeződnek” – írta közösségi oldalán a dél-erdélyi település lakóinak címezve Florin Oancea, Déva város polgármestere.
A Böjte Csaba gyermekotthonának is helyet adó település középkori várát ugyanis rekonstrukció alá vették az elmúlt időszakban.
A Facebookon közzétett képek alatt azonban özönlöttek a kommentek, amelyek nehezményezték, hogy a több száz éves várfalakat új, modern téglákkal egészítették ki, bent térkővel bevont járdákat alakítottak ki, ami miatt a középkori vár „sokat veszített hajdani patinájából”, számol be a Maszol.
„Egy erődnek van egy bizonyos szépsége, és minél idősebb és eredetibb, annál szebb, annál értékesebb. Ezt meg lehetett volna őrizni a restaurálás alatt is” – írta egy lakos. Mások úgy fogalmaztak: „a felújított épületnek már semmi köze a hely történelméhez, a régi falak túlságosan modernek lettek, és a szürke, beton szegélykőnek sincs sok keresnivalója ott”.
Egy másik elégedetlen hozzászóló szerint, ha „valaki járdakövet akar látni, elég, ha a városban sétál, nem kell azért felmenni a várba”, és az ő véleménye az, hogy a végeredménynek „sajnos nem sikerült megőriznie a hely szellemét”. „Ha valaki történelmi levegőt akar szívni, akkor egy olyan várban kell sétálnia, ami a lehető legközelebb áll az eredetihez. A dévai vár a felújítással sokat vesztett hajdani varázsából” – kommentálta egy lakos.
A várban amúgy 2014 és 2016 között a II. és III. udvart restaurálták, a mintegy 40 millió lejes beruházással helyreállították a falakat, a műemlék kapukat, a tüzérségi kamrát, a bástyát, a sikátorokat és a lépcsőket, ugyanakkor egy átjáróhíd is épült, és a középkori vár bejárható területeit is kibővítették.
Az erdélyi lapnak ugyanakkor a település alpolgármestere, Pogocsán Ferdinánd Zoltán úgy fogalmazott: a belső udvar munkálatait egy helyi és egy szatmári-máramarosi cég, az Euras végezte, amelyek műemlék épületek restaurálására vannak szakosodva, és a II. és a III. udvart is ők újították fel. Az alpolgármester szerint nekik az volt az érdekünk, hogy a várat úgy újítsák fel, hogy az a turista, aki oda belép, két-három órát tudjon eltölteni ott, és ne törmeléket lásson, hogy eddig volt. Kiemelte: a tervezőkkel, restaurátorokkal együtt dolgoztak, és az országos műemlékvédelmi hatóság is jóváhagyását adta a projektre. Szerinte betartottak minden lépést a felújítás során, hiszen európai uniós alapokból finanszírozták a projektet, így nagyon szigorúak a feltételek.
Nyitókép: Facebook