Ruanda kiáll a migránsok áttelepítéséről Nagy-Britanniával kötött megállapodás mellett
Az ENSZ és egyéb jogvédő szervezetek is tiltakoznak, amiért Nagy-Britannia Afrikába küldené migránsait.
A magyar baloldalon is nagy népszerűségnek örvendő Tony Blair két évtizeddel ezelőtt hasonló lépéseket fontolgatott az illegális migráció visszaszorítására, mint amiket most a konzervatívok szeretnének bevezetni.
Frissen nyilvánosságra hozott iratok szerint Tony Blair tanácsadói még a nemzetközi jog megsértését is fontolgatták, hogy megállítsák a szigetország felé irányuló illegális migrációt – számolt be a BBC. A brit Nemzeti Levéltár által közzétett 2003-as iratokból az derült ki, hogy a volt baloldali kormányfő egyre „radikálisabb” ötleteket sürgetett a migráció csökkentése érdekében. Blair tanácsadói azt is megkérdőjelezték, hogy az Egyesült Királyságnak egyáltalán szüksége van-e menekültügyi rendszerre, annak normáinak betartására, hiszen a menekültek egy biztonságos országon biztosan haladtak keresztül, mielőtt Nagy-Britannia partjaihoz értek.
A BBC rámutat, hogy
a 20 évvel ezelőtti ötletek némelyike erős párhuzamot mutat a jelenlegi kormány politikájával.
Ezt is ajánljuk a témában
Az ENSZ és egyéb jogvédő szervezetek is tiltakoznak, amiért Nagy-Britannia Afrikába küldené migránsait.
2002-ben rekordszámú, 84 132 menedékkérelmet nyújtottak be Nagy-Britanniában. Ezekben az években az Egyesült Királyságban a menedékkérelmek túlnyomó többségét elutasították. Az Oxford Egyetem adatai szerint kevesebb mint 20 százalékuk volt sikeres. Az év decemberére a menedékkérők száma csökkent, de Tony Blair új megközelítést akart. Egy tájékoztató feljegyzésben azt írta:
Még radikálisabb intézkedéseket kell találnunk”.
Ennek hatására Blair tanácsadói 2003 elején egy ötletbörzét tartottak, hogy azokat aztán a miniszterelnök elé terjesszék. Ennek a feljegyzései kerültek most nyilvánosságra, és fontos megemlíteni, hogy a „radikális intézkedések” közül egy sem lett megvalósítva.
Ezt is ajánljuk a témában
Rishi Sunak szerint „nem helyénvaló, hogy bűnszervezetek akadálytalanul űzhessék ezt az erkölcstelen kereskedelmet”.
Az egyik ötlet, ami felmerült az volt, hogy olyan jogszabályokat hozzanak, amelyek „összeegyezhetetlenek” az emberi jogok európai egyezményével. Ez lehetővé tette volna a baloldali kormány számára, hogy az illegális bevándorlókat egyszerűen eltávolítsa az ország területéről.
A tanácsadók elismerték, hogy ez valószínűleg nemzetközi felháborodást okozna, s a strasbourgi Emberi Jogi Bíróság valószínűleg a britek ellen döntene. De azt írták: „közben lenne 2-3 évünk, amikor határozott üzenetet küldhetnénk a rendszerben az új, határozott álláspontunkról”. Egy másik elrettentő eszköz lett volna, ha harmadik országokban hoznának létre „biztonságos menedékhelyeket”. Törökország és Kenya merült fel ekkor – írja a BBC. Ez némileg eltért a jelenlegi konzervatív kormány politikájától, amely az Egyesült Királyságba illegálisan érkező embereket Ruandába küldené, menedékkérelmüket a brit kormány helyett Ruanda bírálná el.
A Blair-kormány végül más, szigorú intézkedéseket vezetett be a határellenőrzés és a vízumok terén.
Nyitókép: Ton Molina / NurPhoto / AFP
Ezt is ajánljuk a témában
A brit-francia visszatoloncolási egyezményt az EU nem fogja jóváhagyni – derül ki egy kiszivárogtatott brit kormányzati jelentésből, amelyet hétfőn a Daily Mail publikált.