Feladta az egyik uniós tagállam: tárt karokkal várnak több százezer migránst
A reform 2025 májusától lép életbe.
A brit-francia visszatoloncolási egyezményt az EU nem fogja jóváhagyni – derül ki egy kiszivárogtatott brit kormányzati jelentésből, amelyet hétfőn a Daily Mail publikált.
A brit bulvárlap birtokába került jelentés szerint Ursula von der Leyen kabinetfőnöke, Björn Siebert az év elején találkozott Sir Tim Barrow-val, a brit kormány nemzetbiztonsági tanácsadójával, akivel kerek-perec közölte: az Európai Bizottság megvétózza a brit-francia alkut.
A szerződés a brexitet követő államközi egyezmények egyike, amely szabályozná a francia földről a La Manche-csatornán keresztül az Egyesült Királyság területére érkezett illegális bevándorlók visszatoloncolását.
Az EB döntése azt jelenti, hogy
a brit hatóságok nem lesznek képesek visszafordítani a brit partok felé igyekvő lélekvesztőket a francia felségvizek felé.
A belső jelentés szerint a felek más bevándorlási kérdésekben azonban egyezségre jutnak, így lesz például együttműködés a szervezett embercsempész hálózatok elleni küzdelemben.
A kiszivárogtatott hírre a Bizottság szóvivője is reagált Brüsszelben: a testület cáfolja, hogy Björn Siebert ilyen megállapításokat tett volna.
A francia kormány az uniós határt érintő határrendészeti ügyekben Brüsszelt tartja illetékes döntéshozónak, London azonban Párizzsal akart megegyezni. Rishi Sunak brit kormányfő ennek ellenére kész a „csatorna-válságot” az EU-val való szoros együttműködésben rendezni, a jogi rendezésen kívül ebbe beletartozik az uniós és brit határvédelmi szervek konkrét gyakorlati együttműködése is a tengeren.
Ha a brit hatóságok nem tudják francia területre visszatoloncolni az illegális bevándorlókat, akkor
a nemzetközi előírások szerint az azon túli, első biztonságos országba kell szállítaniuk őket
– ez azonban az esetek többségében egy észak-afrikai állam lesz, amelyek egy részével Londonnak komoly nézeteltéréseik vannak a menekültstátusz elbírálásának ügyében.
A kormányzó Konzervatív Párt jobboldali szárnya egyre inkább azt hangoztatja, hogy
a patthelyzetet úgy lehetne megoldani, ha az Egyesült Királyság kilépne az Emberi Jogok Európai Egyezményéből,
ezzel a szabályozás nem lenne rá érvényes, így elhárulnának a jogi akadályok a hazatelepítések elől.
Amikor az Egyesült Királyság még az EU tagállama volt, az akkor hatályos dublini egyezmény alapján az első biztonságos ország elve szerint a britek automatikusan visszatoloncolhatták a francia földről a tengeren hazájukba érkező migránsokat.
Ennek ellenére a brit hatóságok méltányosságból sok illegális bevándorlót beengedtek – emlékeztet a Daily Mail.
A lap értékelése szerint
a Downing Street 10. a színfalak mögött zajló tárgyalásokon a dublinihoz hasonló visszatoloncolási megállapodást szeretne aláírni az EU-val
– Brüsszel azonban erre egyelőre kevés nyitottságot mutat.
--
Nyitókép: A brit parti őrség által a tengerből kimentett illegális bevándorlók a dél-angliai Dungeness partjainál 2022. december 9-én (forrás: Ben Stansall / AFP)