Hatalmas demonstráció készül Brüsszel megszorító politikája ellen
A magyar munkavállalókat a Liga Szakszervezet képviseli Brüsszelben.
A megmozdulás résztvevői azért gyűltek össze, hogy „nemet mondjanak a kipróbált és kudarcot vallott megszorításokra”.
Közlekedési fennakadásokat okozott a rendőrség és a belga sajtó szerint az európai szakszervezetek felvonulással egybekötött megmozdulása Brüsszelben kedden, a résztvevők egyes európai uniós költségvetési szabályok szerintük megszorításokat eredményező reformja ellen tiltakoztak.
Az Európai Szakszervezetek Szövetsége ESZSZ) és számos belgiumi és más uniós munkavállalói érdekképviseleti szervezet felhívására a szervezők szerint tízezren, a rendőrség szerint mintegy ötezren vonultak utcára. A megmozduláshoz a szervezők szerint legkevesebb hatezren érkeztek más uniós országokból.
A felvonulók a brüsszeli igazságügyi palota elől indultak, és az uniós intézményeknek otthont adó városrész egyik központi terére érkeztek.
A megmozdulás résztvevői azért gyűltek össze, hogy
nemet mondjanak a kipróbált és kudarcot vallott megszorításokra"
– idézte a szervezőket a La Libre Belgique című, francia nyelvű belga napilap az internetes oldalán.
A megszorító intézkedéseket már „tesztelték” a koronavírus-járvány és az azt követő gazdasági- és energiaválság ideje alatt. A jövő évtől bevezetni tervezett program elhibázott, sok munkavállaló elbocsátásához vezetne – írták.
Ezt is ajánljuk a témában
A magyar munkavállalókat a Liga Szakszervezet képviseli Brüsszelben.
A Le Soir című belga napilap Maurizio Landinit, az Olasz Általános Munkás Konföderáció (CGIL) főtitkárát idézte, aki a brüsszeli demonstrációt megnyitó sajtótájékoztatón azt mondta: a megszorítások szabályaihoz való visszatérés nemcsak a munkavállalók számára lenne káros, hanem magának Európának is.
Hiba lenne, ha az Európai Unió olyan költségvetési szabályokat fogadna el, amelyek visszahozzák a megszorítások korszakát”
– tette hozzá a főtitkár.
Igazságos ökológiai átmenetre, jobb oktatásra, hatékony egészségügyi ellátásra és a magasabb bérekre van szükség – közölte Esther Lynch, az ESZSZ főtitkára, majd hozzátette: a szakszervezetek a megszorítások helyett a Covid-járvány idején érvényben lévőhöz hasonló európai szolidaritási mechanizmust szorgalmaznak, amely „forrásokat szabadít fel a munkavállalók munkahelyeinek és jövedelmének megőrzése érdekében”.
A kifogásolt reformok az uniós gazdasági Stabilitási és Növekedési Paktum reformjának részét képezik. Az ebben foglalt költségvetési szabályokat 2020 tavaszán felfüggesztették, hogy a tagállamok hatékonyan léphessenek fel a világjárvánnyal, majd az elszabadult energiaárakkal szemben. Az Európai Bizottság azt tervezi, hogy a rendelkezéseket felülvizsgált formában 2024 januárjától újra bevezeti, nagyobb mozgásteret biztosítva a költségvetési beruházásoknak.
Mivel a brüsszeli közlekedési vállalat (STIB) számos munkatársa is részt vett a keddi megmozduláson, a belga főváros közlekedésében jelentős zavarok jelentkeztek. A vállalat tájékoztatása szerint a menetrend késő estére állhat helyre.
(MTI)
***
Nyitókép: DURSUN AYDEMIR / ANADOLU / ANADOLU VIA AFP