Pressman már az amerikaiaknak is irtó ciki volt: a lehetséges utódja mindent helyreállítana
„Az amerikai nép nevében bocsánatot kérek ezért a viselkedésért” – mondta Bryan E. Leib.
A marxista történész szerint egyértelműen látszik, hogy az ukrajnai háború mára kikerült a közérdeklődésre jelentősen számot tartó témák közül.
Az ATV Öt című műsorának egyik fő témája az Egyesült Államok hozzáállásának megváltozása volt az orosz-ukrán háború kérdésében. Konok Péter szerint az orosz-ukrán konfliktus egyértelműen belpolitikai kérdéséé vált az USA-ban.
„Egyértelműen látszik az, hogy az ukrajnai háború mára kikerült a közérdeklődésre jelentősen számot tartó témák közül, jobb lenne ettől rugalmasan elszakadni, legalábbis a választásra készülő stratégák biztosan így érzik” – fogalmazott Konok, aki szerint ennek egyértelmű jele,
hogy az összes amerikai védelmi kiadást „egy salátatörvénybe pakolták össze” – Izraeltől Ukrajnán és a mexikói határvédelmen át Tajvanig.
„Az Izrael-támogatás a republikánusok nyünyükéje, az Ukrajna-támogatás pedig inkább a demokratáknak fontos. Persze itt is vannak eltérések és átfedések” – jegyezte meg a történész.
Kukorelly Endre szerint az ukrán háború annál tovább fog tartani, minél inkább tömik pénzzel külföldről, Hont pedig feltette a sokszor szajkózott kérdést:
vajon egy társadalom meddig tud tartani egy háborút, ha elfogynak a támogatások mögüle?
„Az a zsarolás tárgya jelen pillanatban, hogyha nem kapják meg a 67 milliárd dollárt, akkor Ukrajna nem tudja tartani azokat a területeket, amelyeket jelenleg birtokol. Nem azt, amit elfoglalt tőlük most Oroszország, pláne nem azt, amit 2014-ben már elvettek, hanem azt, amit jelenleg birtokol” – fejtette ki Hont András.
Schiffer András rávilágított: „azt ugye nem gondoljuk, hogy itt a különböző álláspontok mögött mély morális meggyőződések, elvek és eszmék húzódnának?”
Schiffer kifejti, hogy Blinken külügyminiszter azzal próbálja győzködni az amerikai törvényhozókat,
hogy azért kell megszavazni a támogatásokat, mert ezek az összegek úgyis visszajönnek az amerikai cégekhez.
„Nem valami felebaráti szeretet okán, hanem a piaci pozícióiknak ez felel meg” – tette hozzá, majd arra is rávilágított: ne kerülje el senki figyelmét, hogy a legbefolyásosabb republikánus szenátor ma már nyíltan azt hangoztatja, hogy Ukrajnának le kellene mondania bizonyos területekről.
Konok Péter szerint erősen átértékelődik a háború, és ez most nagyon veszélyes Bidenékre nézvést.
Trumpnak egyetlen előnyét szokás emlegetni – ami egyre inkább nosztalgiává válik –, hogy az ő külpolitikája kevésbé volt agresszív”
– emelte ki a történész.
Nyitókép: ATV Öt