Boris Johnson szokatlanul korán érkezett a járványügyi bizottság meghallgatására, amely helyi idő szerint szerda 10 órakor kezdődött Londonban.
A korábbi miniszterelnök azzal kezdte a tanúvallomását, hogy bocsánatot kért a sok fájdalomért és veszteségért és elmondta: megérti az áldozatok családjainak érzéseit – számolt be a BBC.
A beszámolók szerint ekkor felállt négy ember a teremben és feltartottak egy molinót, amelyen az állt:
„A halottak nem hallják a bocsánatkérésedet.”
A biztonságiak ezt követően kivezették a tüntetőket.
A korábbi brit miniszterelnök a legrangosabb tanú a covid-meghallgatásokon. Nagy-Britanniában volt az egyik leghosszabb és legszigorúbb európai lezárás, valamint itt volt a kontinens egyik legmagasabb COVID-19 halálozási aránya: a vírus több mint 232 000 ember halálát okozta.
Kié a felelősség?
Johnsont a meghallgatás során Hugo Keith brit ügyvéd hallgatta ki.
A volt miniszterelnök egy ponton a könnyeivel küszködött, mikor felidézte a „tragikus 2020-as évet”.
„Felelősséget vállalok minden egyes döntésemért”
– mondta.
„Elkerülhetetlen volt, hogy hibákat kövessünk el, miközben próbáltunk kezelni egy nagyon nehéz járványt, amely során minden döntés esetén hatalmas károkat kellett mérlegelnünk” – mondta Boris Johnson, de hozzátette: akkor legjobb belátásuk szerint cselekedtek.
A politikus azt is kijelentette: több nőre lett volna szükség a csapatában, és a járvánnyal kapcsolatos megbeszéléseket túlságosan a férfiak dominálták.
A lezárásokkal kapcsolatban elmondta: az emberek joggal mutatnak rá, hogy micsoda gazdasági károkat okozott a lezárás. Kijelentette: mérlegeltek minden szempontot.
Mindenki vs Johnson
A múlt héten már tanúskodott Matt Hancock korábbi egészségügyi miniszter, aki azt állította, hogy több ezer ember életét menthették volna meg, ha hamarabb rendelnek el lezárást 2020 tavaszán – írja az AP.
Johnson 2022-ben hagyta el hivatalát, miután kiderült: ő és személyzetének tagjai több összejövetelt tartottak a miniszterelnöki irodákban 2020-ban és 2021-ben, miközben szigorú tilalmak voltak érvényben.