Letartóztatták Donald Trumpot
...miközben az ellene vádat emelő ügyésszel szemben a Kongresszusban indult vizsgálat.
A BBC elemzése szerint az, hogy kizárták Donald Trumpot a republikánus előválasztásból, akaratlanul is megerősítheti a volt elnök pozícióit.
„Ők nem engem akarnak, hanem téged. Én csak útban vagyok nekik” – mondta Donald Trump akkori amerikai elnök egy beszédében, miután vádat emeltek ellene még 2019-ben.
Azóta a vele szemben alkalmazott jogi hercehurca mintha folyamatosan csak emelné az ázsióját: emlékezetes, nyáron még le is tartóztatták a volt elnököt, ezután népszerűsége megugrott, augusztustól kezdve egyre csökkent azok aránya, akik kedvezőtlen, és nőtt azok aránya, akik kedvező véleménnyel voltak az exelnökről.
Ezt is ajánljuk a témában
...miközben az ellene vádat emelő ügyésszel szemben a Kongresszusban indult vizsgálat.
Előnye pedig a republikánus jelölte között immár vitathatatlan.
Erre jött most rá a Colorado-i Legfelsőbb Bíróság döntése, amely kizárta a republikánus előválasztásból Trumpot, ám a BBC szerint éppen ellentétesen hathat, mint azt kitervelői szeretnék.
Ezt is ajánljuk a témában
A reakciók az amerikai demokrácia sorsáról lamentálnak.
A híroldal elemzése szerint a döntés elmossa a határt az igazságszolgáltatás és a politika között, ami különféle további problémákhoz vezethet, Trump pedig
2024-ben ugyanúgy indulhat elnökjelöltként, mint eddig, egyszóval nem akadályozza meg őt semmiben.
Ugyanakkor a liberális NGO-k és Trump-ellenes csoportok által indított eljárás mögé a demokraták sem sorakoztak fel egy emberként, mint a BBC fogalmaz, „ez egy olyan küzdelem, amit nem akarnak megvívni”. Jena Griswold coloradói államminiszter – aki egyébként nem volt hajlandó egyoldalúan fellépni annak érdekében, hogy Trumpot blokkolja az előválasztáson – szerdán nem túl lelkesen nyilatkozott a döntés kapcsán a sajtónak, idézi fel a portál.
Trump fellebbezése valószínűsíthető, méghozzá közvetlenül a Legfelső Bíróságnál, a BBC idézi Samuel Issacharoffot, a New York-i Egyetem alkotmányjog-professzorát, aki szerint a fellebbezésnek szinte biztosan helyt adnak, különös tekintettel arra, hogy más államok bíróságai hasonló ügyekben így döntöttek, a demokratikus rend felbontását jelentené, ha az országos elnökjelöltségbe az egyes államok bíróságai szólhatnának bele. Arról nem beszélve, hogy a Legfelső Bíróságon a konzervatív bírák vannak többségben, s
Issacharoff szerint még azok is idegenkednének elutasítani a fellebbezését, akik más ügyekben az elnök ellenében hajlamosak dönteni.
Trump kampányának szóvivője a várható módon reagált: Steven Cheung szerint ez annak a jele, hogy a demokraták elvesztették hitüket Joe Biden elnökben, és „most mindent megtesznek azért, hogy megakadályozzák, hogy az amerikai szavazók jövő novemberben kirúgják őket hivatalaikból”.
A döntés ellen Trump legnagyobb republikánus ellenlábasa, Ron DeSantis floridai kormányzó is tiltakozott, hatalommal való visszaélésnek nevezte a coloradói döntést, a coloradói republikánusok pedig azzal fenyegetőznek, hogy az egész előválasztási eljárást félreteszik, és választmányi eljárás keretében választják ki a jelöltet.
***
Nyitókép forrása: KAMIL KRZACZYNSKI / AFP