A szélsőségesek 2014-ben már effektíve háborút is kirobbantottak. Június 12-én palesztinok raboltak meg és öltek meg három izraeli tinédzsert, erre reagálva Ciszjordániában zsidó szélsőségesek rabolták el és gyújtották fel élve a 16 éves Mohammed Abu Khdeirt. Az izraeli tinik haláláért Izrael széleskörű letartóztatási akcióval reagált, a palesztin fiú felgyújtására pedig a Hamász rakétákkal, az ügy a 2014-es Gázába való izraeli bevonulásig fajult.
Izraeli oldalról 67 katona és 6 civil halt meg, a Hamász által irányított Gázai Egészségügyi Minisztérium 2310 palesztin áldozatról számolt be, melynek állításuk szerint 70%-a civil volt.
A 2023. október 7-i támadásért persze nem lehet a zsidó szélsőségeseket okolni, hiszen semmilyen támadás vagy atrocitás nem indokolhatja 1400 izraeli lemészárlását.
Eközben persze látni kell, hogy a forrongó hangulat nyilván kihatással van Ciszjordániára is. Az ENSZ szerint az elmúlt hetekben legalább 132 palesztint, köztük 41 gyermeket öltek meg az izraeli biztonsági erők és a telepesek. 2022-ben 158 palesztint öltek meg itt, ami az elmúlt két évtized legsúlyosabb erőszakos cselekménye volt. Izrael szerint a legtöbb haláleset nem a telepesekhez köthető, hanem a biztonsági erők terrorellenes rajtaütéseinek tulajdonítható, amelyeket palesztin fegyveresek ellen hajtottak végre. Sajnos a terroristák ilyen helyzetekben tinédzsereket is felhasználnak, mint arra több izraeli kommentátor felhívja a figyelmet.
Ugyanakkor Netanjahu kezét az is kötheti a zsidó szélsőségesekkel szembeni fellépésben, hogy kormányában erős pozíciókkal foglal helyet a vallásos szélsőjobboldal, mely ezeket a csoportokhoz több szálon kötődik. Jellemző, hogy amikor Amichaj Elijahu izraeli miniszter Gáza „leatomozásáról” beszélt, Netanjahu ki akarta rúgni, majd koalíciós partnereinek nyomására csak „felfüggesztette”, de azért Elijahu részt vett egy kabineti szavazáson telefonon keresztül. Netanjahu alatt az izraeli igazságszolgáltatás a zsidó terrorizmussal szemben többször is fellépett (lásd például itt), a szakirodalom okkal tekinti úgy a kérdést – például Joshua Sinai tanulmánya ebben a könyvben –, mint a Netanjahu kormányai által kezelt egyik fő terrorveszélyt.
A háború persze táptalajt ad a szélsőségeknek.
Az IDF– ellentétben a Hamásszal – saját szélsőségeit elítéli és kivizsgálja, így járt például nemrég az a tábori rabbi, aki a zsidóságnak az Ószövetségben ígért teljes földterület elfoglalásáról értekezett, illetve azok a katonák, akikről videó került elő, hogy letartóztatott arabokat abuzálnak. Utóbbi példák persze már nem a zsidó terrorizmusra vagy szélsőséges vallásos-nacionalista csoportokra utal, pusztán annak jelei, hogy bár a Közel-Keleten – pláne háborús kontextusban – mindkét oldalon előkerülnek szélsőségek, Izrael legalább kísérletet tesz a sajátjainak visszafogására.