Jogvédő szervezet: az ukránok taposóaknákkal pusztítják saját civiljeiket
A Human Rights Watch felszólította Ukrajnát, hogy vizsgálja ki a szervezet által hangoztatott vádakat.
Mintegy két és fél magyarországnyi területet borítanak aknák és robbanószerek a háború sújtotta országban.
A háború alatt elhelyezett robbanószerkezetek hatástalanítása óriási erőfeszítést jelent az ukránok számára, akik még a nyugati országok bőséges támogatása mellett is súlyos pénzhiánytól szenvednek.
Katonai szakértők az aknaveszély elhárítását a következő évtizedben 37,4 milliárd dollárra becsülik,
amely a konfliktus elhúzódásával még tovább nőhet. Akár több száz évbe is beletelhet, mire Ukrajna területe ismét biztonságossá válik – írja a Bloomberg összeállítása alapján a vg.hu.
A lassan két éve kirobbant az orosz–ukrán háború vége bár még sehol sem látszik, de ha a harcok véget érnek, annak „emlékeztetői”, az ország legalább 30 százalékát – mintegy két és fél magyarországnyi területet – elborító aknák és robbanóanyagok évtizedekig veszélyt fognak jelenteni a lakosságra, és az újjáépítést is ellehetetleníthetik.
Mint írták, az orosz hadsereg minden elképzelhető helyen és formában elhelyezett taposóaknákat:
Egyes típusok akkor robbannak fel, ha megérintik őket, míg mások távirányítóval élesednek, vagy olyan érzékelőkkel rendelkeznek, amelyek a lépések rezgését érzékelik, és a levegőbe repülve fémdarabokat szórnak szét – ismertette a lap.
Az összeállításban hangsúlyozták azt is, hogy évtizedekbe – vagy a jelenlegi területfertőtlenítő kapacitás mellett akár több száz évbe is beletelhet –, mire Ukrajna területe biztonságossá válik, enélkül pedig a hadsereg és az ország gazdasága sem tud megfelelően működni.
Az ukrán kormány jelenleg mindössze 18 kereskedelmi és civil aknamentesítő szervezetet használ fel, miközben jelentős lépéseket tett a bürokrácia csökkentésére és fontos kapcsolatokat épített ki a műveletekhez szükséges berendezések beszállítóival. Emellett
Ukrajnában több tájékoztatókampányt is indítottak, hogy felhívják a veszélyt a rejtett robbanószerekre, amelyek beborítják az ország keleti régióit.
Bloomberg hozzátette, hogy számos olyan ország, amelynek háborúi évtizedekkel ezelőtt értek véget, még mindig küzd a taposóaknák „pusztító örökségével”. Ukrajna megfelelő tervezéssel és forrásokkal csökkentheti az általuk jelentett fenyegetést, de a konfliktus sebei hosszú ideig nem fognak begyógyulni, az érintett területek pedig valójában soha nem lesznek biztonságosak.
Az alábbi videóban egy amerikai önkéntes beszél az aknák eltávolításának veszélyeiről:
***
Ezt is ajánljuk a témában
A Human Rights Watch felszólította Ukrajnát, hogy vizsgálja ki a szervezet által hangoztatott vádakat.
***
Nyitókép: Képernyőfotó