Mutatjuk, hány évet kaphat Bagdy Emőke fiának gyilkosa
Ugyan csak két hete volt szabadlábon, minden bizonnyal kénytelen lesz hosszú időre börtönbe vonulni Yaaliyah Ezekiel Jackson.
Mutatjuk, hogy áll a város a bűnözés tekintetében.
Több késszúrással megölték Bagdy Emőke fiát Amerikában, az arizonai Phoenixben – írta lapunk kedd késő este. Az 53 éves teológust édesanyja állítása szerint nyereségvágyból gyilkolták meg. Az elkövető egy 18 éves afroamerikai férfi, Yaaliyah Ezekiel Jackson, aki két hete volt szabadlábon, és másodfokú gyilkossággal vádolják. Hogy ez mit jelent, arról itt írtunk bővebben.
Ezt is ajánljuk a témában
Ugyan csak két hete volt szabadlábon, minden bizonnyal kénytelen lesz hosszú időre börtönbe vonulni Yaaliyah Ezekiel Jackson.
A gyilkosságot Phoenixben, a vadnyugati Arizona fővárosában követték el. A városnak 1,6 millió lakosa van. Ezzel az ötödik legnépesebb nagyváros Amerikában New York, Los Angeles, Chicago és Houston után. A tagállami fővárosok között pedig egyenesen a legnépesebb. A lakosság 42 százaléka spanyolajkú.
A városban a bűnözés a hatvanas évektől kezdett el nagyobb probléma lenni. 1964-ben a bűnözési szint elérte New York-it.
Az iskolai bandák és a drog ügye a nyolcvanas évek óta van terítéken. A bűnözési ráta a kilencvenes évek közepén volt a legnagyobb, azóta csökken. Nem független ettől, hogy a Maricopa megyei börtönhálózat a negyedik legnagyobb az országban.
2023-ban a rendőrségi jelentések szerint 2 százalékkal csökkent a bűnözési ráta a városban. Azaz 2023 augusztusáig 98 gyilkosság volt a városban, míg 2022-ben 138. A rablások 12 százalékkal csökkentek. Viszont a nemi erőszakok száma 10 százalékkal nőtt, s az autólopások száma is felment 4 százalékkal.
Ezzel együtt Phoenix nincs a legerőszakosabb első 20 város között, sem a legbiztonságosabb 15 közt.
Ezt is ajánljuk a témában
A magyar sztárpszichológus szerint a gyilkos nem először ölt embert, és súlyos indulatkezelési zavarai vannak.
Ezt is ajánljuk a témában
Az amerikai börtönök túlzsúfoltak, a büntetési tételek magasak, az ítéletek kemények, már egy kis füvezésért is évekre rács mögött találja magát az ember, és persze az egész amerikai büntetésvégrehajtást áthatja a feketeellenes rasszizmus – ezek a baloldal általános meggyőződései az Egyesült Államok bíráskodásával és börtöneivel kapcsolatban, nem kis részben a Black Lives Matter mozgalom hatására. Vajon igazak-e ezek a vélekedések?