Londonban százezres palesztinbarát tüntetés volt
Nyugat-Európa nagyvárosaiban egyre hevesebbek a Palesztina melletti kiállások.
A dzsihádot és Izrael pusztulását követelő londoni százezres tömeg csak egy volt a sok közül. Mutatjuk!
Viszonylag sokakat megdöbbentett a tény, hogy Európa muszlim és baloldali tömegei a tömeggyilkos Hamász akciója után, különféle ütemezésben ugyan, de utcára vonultak – ám nem azért, hogy az agressziót elszenvedő (ugyanakkor a palesztinok kezelése terén messze nem ártatlan bárány) Izrael civil polgárai elleni atrocitásokat elítéljék, hanem tiltakozni a várható válaszcsapással szemben.
Sőt,
olykor Izrael eltörlését követelve, vagy éppen a Hamászt éltetve.
Londonban szólt a legnagyobbat a palesztinpártiak hangja, de az Egyesült Királyság mellett Európa többi országa sem maradt ki a tüntetésekből; igyekeztünk összeszedni a jelentősebbeket.
Az első alaposabb keresésre negyvennégy demonstrációt raktunk térképre, amely országban/városban pedig több is volt, ott a legnagyobbat (Németországban, Angliában és Írországban például tucatnyi város volt érintett, ugyanakkor néhol elhanyagolható méretűek voltak a demonstrációk).
Ezt is ajánljuk a témában
Nyugat-Európa nagyvárosaiban egyre hevesebbek a Palesztina melletti kiállások.
Mindenesetre – íme Európa palesztinpárti térképe:
A tüntetések zömét muszlim és baloldali szervezetek hirdették meg, legnagyobb részük rendbontás nélkül zajlott – persze érdemes hozzátenni, hogy a rendőrség országról országra eltérően értelmezte a rendbontás tényét, az, hogy Glasgowban szobrokon táncoltak, vagy hogy Párizsban pirotechnika mellett lobogtattak palesztin zászlókat, láthatóan nem számított bele ebbe a körbe.
A tüntetések több hullámban zajlottak: jelentős részük a Hamász egykori vezetői által meghirdetett „harag napján” vonult utcára, azaz október 13-án pénteken; 20-a péntek is csúcsnap volt (a muszlimok számára a péntek a szakrális nap, kötelező közös imával), de a hétvégi napok is beteltek a naptárakban.
Érdekesség, hogy számos tüntetésre még azelőtt sor került, hogy Izrael érdemi válaszcsapásokba kezdett volna,
vagyis sok olyan tüntető is utcára vonult, aki számára nem okozott gondot azonosulni az addigra több mint ezer izraelit lemészároló, civilek közül túszokat szedő Hamász ideológiájával,
a válaszcsapás ellen viszont már nagy elánnal tiltakoztak.
Egyébként ilyen tüntetést szervezett vagy szervezett volna Bécs környékén a Magyarországról „elüldözött” CEU egyik szervezete is.
Ezt is ajánljuk a témában
Mindez Pető Andrea posztjából derült ki.
Ugyancsak érdekes megfigyelni a térképen az egyes tüntetések (becsült, kerekített) létszámát: jól kivehető, hogy Nagy-Britannia és Nyugat-Európa még a törökországiaknál is sokkal nagyobb demonstrációknak adott otthont, míg Közép-Európa jelentős része „megúszta” néhány száz fős felvonulásokkal; Pozsonyban és Budapesten legjobb tudomásunk szerint sor sem került ilyesmire. Igaz, hazánk fővárosában a miniszterelnök utasítására a rendőrség meg is tiltotta azt, ugyanakkor Bécsben, Berlinben és Párizsban is tiltás volt, mindhiába.
Ezt is ajánljuk a témában
A hatóság szerint a gyűlés illeszkedett volna a Hamász felhívásához.
Nyitókép: MTI/EPA/ANA-MPA/Jánisz Koleszidisz