Robert C. Castel Izraelből üzent: Magyarországnak tanulnia kell a megpróbáltatásainkból
A katonai elemző leszögezte: a nagy gondolatok és a nagy szavak nem érnek semmit.
Csak rossz és rosszabb döntések lehetségesek.
„600 felett van az izraeli halottak száma, rengeteg a meggyilkolt civil, de sok a katona is. Döbbenetes képek és filmek vannak fent a telegramon. Több Merkavát, M113-ast, Humvee-t és egyéb eszközt is vesztettek. A halálos áldozatok száma már ebben az első szakaszban el fogja érni a Hat napos háború áldozatait, és akkor százezres egyiptomi és szír haderővel harcoltak. Ez 1000 körüli izraeli halottat jelent, úgy hogy a Hezbollah még csak pislantott egyet.
Rengeteg a palesztin civil áldozat is, a Hamaszosokon túl – de ott sokkal nagyobb a veszteség-tolerancia.
Izrael viszont nem szokott ilyen pusztításhoz hozzá saját területén.
Ezt is ajánljuk a témában
A katonai elemző leszögezte: a nagy gondolatok és a nagy szavak nem érnek semmit.
Izrael szemszögéből nézve egy nagyon nehéz helyzet van – csak rossz és rosszabb döntések lehetségesek.
1. Bemenni Gázába és megpróbálni a Hamaszt teljesen megsemmisíteni – rendkívül nehéz és hatalmas a külpolitikai és katonai ára.
2. Az izraeli területek visszafoglalása után elkezdeni tárgyalni a túszokról és nem bemenni nagy erőkkel – ami a Hamasz győzelmének a de facto elismerése lenne.
Persze van köztes állapot, de ez a két fő lehetőség.
Netanjahunak ez egyszerre rendkívül rossz, de van egy »ásza« azért.
Az izrareliek Ariel Sharon döntésére 2005-ben vonultak ki onnan és egyedül Netanjahu volt akkor az (ki is lépett Sharon kormányából), aki azt mondta, hogy nem szabad kijönni Gázából, mert terrorfészek lesz. Az lett. Erre kell most mindent alapoznia politikai értelemben, mert ha ez a háború most lemegy, akkor fel fog merülni az ő politikai felelőssége is abban, hogy miképp törhettek át akadálytalanul, előrejelzés nélkül az állítólag hermetikusan zárt falon a hamaszosok, érte teljes meglepetésként a határ izraeli oldalán a biztonsági erőket (a képeken látszik, hogy a körleteikben lőtték agyon sokukat), hogy foglalhattak el tucatnyi települést és hogy nem tudtak órákon át érdemben reagálni.
De legalább joggal mondhatja, ő előre megmondta.
Linkben kiteszek egy beszélgetést, amin elmondom a dolog nagypolitikai hátterét – itt a szaúdi-izraeli megállapodás megtorpedózása a nagy tét, az arab-izraeli kiegyezés leállítása sőt akár visszafordítása. Mert ha Izrael bemegy Gázába, és sok ezer palesztin civil meghal, akkor melyik arab állam lesz képes a további enyhülésre?
Egyiptomban 2 izraelit lelőtt ma egy rendőr, forr a közel kelet.
Északon a Hezbollah és Izrael között már volt egy óvatos lövésváltás.
Most sok minden Teheránon múlik, és ez általában nem jelent jót.
És még egy gondololat az Iron Dome-ról – csodafegyver nincs – jó fegyver van, de minden megsemmisíthető, vagy ez esetben túlterhelhető. Ez történt itt is, ahogy egyébként az ukrán-orosz háborúban is ez történik sokszor.”
Nyitókép: Oren ZIV / AFP
Ezt is ajánljuk a témában
Ha valaki ezek után még elhiszi, hogy a békeszerető „palesztin” népnek nincs más vágya, mint építő munkát folytatni a saját államában, az gyógyíthatatlanul naiv. Sebes Gábor írása.
Ezt is ajánljuk a témában
A kibontakozó izraeli-palesztin háborúban a Nyugatnak sikerült eltalálnia a jó oldalt és a helyes testtartást is. Bár így tenne minden más esetben! Kohán Mátyás írása.