Több mint 50 százalékos feldolgozottságnál járnak a vasárnapi lengyelországi választásokon leadott szavazatok. A késő esti exit poll eredmények öt százalék körüli PiS győzelmet, és egy lehetséges PO – Harmadik Út – Lewica kormánykoalíciót jósoltak.
Hétfőn kora reggel óta már nyilvánosak az eddig feldolgozott részeredmények is, amelyek, bár egyelőre a becsültnél kedvezőbb eredményeket mutatnak a jelenlegi kormánypárt számára, még mindig egy kormányváltást vetítenek előre.
Okozhatnak-e komoly meglepetést a még fel nem dolgozott szavazatok?
Egyes források szerint megfigyelhető, hogy eddig magasabb a feldolgozottsági arány az ország nyugati részén és a nagyvárosokban, ahol tudni lehet, hogy a PO a népszerűbb. Ezzel szemben a PiS-párti keleti kisvárosokban, falvakban több helyen még a húsz százalékot sem éri el a megszámolt szavazatok aránya.
Rosonczy-Kovács Mihályt, a Nézőpont Intézet külügyi igazgatóját arról kérdeztük, hogy a feldolgozottság függvényében változhat-e még jelentősen az eredmény, illetve mit lehet kiolvasni a jelenlegi számadatokból.
A szakértő kérdésünkre elmondta, hogy az adatok vegyesen érkeznek az ország különböző pontjaiból. Hozzátette, hogy vannak olyan nagyvárosok, ahol magasabb a feldolgozottság, de olyan, egyértelműen a PO által uralt városok is, ahol jóval lassabban halad a szavazatok összeszámolása, mint az országos átlag. Ugyanez igaz a másik oldalra is.
Elmondta, a PiS győzelme szinte borítékolható, tehát ahogyan az exit poll is megjósolta, a jelenlegi kormánypárt fogja a legtöbb mandátumot megszerezni, és várhatóan megpróbálhat kormányt alakítani. A feldolgozottság nagyjából 20 százalékos állása óta megfigyelhető ugyanakkor egy tendencia, mely szerint a PiS lassan esik vissza, a PO pedig lassan erősödik.
„Kérdés, mekkora lesz a százalékos különbség a két párt között, de elsősorban csak kommunikációs szempontból. Az igazi kérdés a mandátumok aránya lesz”
– hangsúlyozta. Hozzátette, a PiS várhatóan 190 és 208 közötti mandátumot fog összegyűjteni a 460 fős szejmben. Utóbbi esetben nem elképzelhetetlen, hogy az Andrzej Duda államfő által kinevezett kormány bizalmat kaphat. Előbbi esetben jóval kevésbé lehet valószínűsíteni.