Netanjahu: Nincs igazságosabb Izrael Gázában vívott háborújánál
„Semmilyen Izrael-ellenes döntés nem akadályozza meg Izraelt abban, hogy megvédje állampolgárait” – tette hozzá a kormányfő hivatala.
Évtizedek óta rendre az érdeklődés előterébe kerül Gáza – de mi is pontosan ez ez övezet Izrael és Egyiptom határán?
Totális ostrom alá veszi Izrael Gáza városát: de mi is a gázai övezet és hogyan alakult ki a mostani helyzete?
Négyezer év történelem
Gáza
az egyik legősibb városa az emberi civilizációnak
– még ha ez is nem látszik a mostani állapotán. Négyezer éves múltra tekint vissza a történelme: előbb kánaánita törzsek lakták, majd az egyiptomi fáraók, a filiszteusok, az asszírok birodalmához is tartozott. Elfoglalta Nagy Sándor, később beduinok költöztek a vidékre.
A római korban Pompeius tábornok építette újjá a várost, ami Heródesnek adományozott később. Az ezt követő hosszú évszázadok során Bizánc, majd a korai muszlimok, később a keresztes lovagok birtokában is volt, majd elkezdődött az Oszmán Birodalom hosszú időszaka. A szultáni uralom összeomlása után brit erők szállták meg a várost.
Izrael születése óta Gáza folyamatos átmeneti állapotba került: előbb egyiptomi uralom alatt állt, majd 1967-ben Izrael elfoglalta a hatnapos háborúban. Később a Palesztin Hatóság alá került, 2005-ben pedig Izrael egyoldalúan kivonult Gázából. 2007-re az iszlamista palesztin Hamasz szervezet vette át az uralmat a városban. Gáza azóta az Izraellel szembeni terror egyik fészke, miközben a város népessége folyamatosan növekszik. Az elégtelen infrastruktúra problémái mellett Izrael válaszcsapásai és blokádjai zárják el a várost, amit sokan a világ legnagyobb menekülttáborának tartanak.
Gázában ma már mintegy 2,3 millió ember él,
annyi, mint Budapesten és környékén együttvéve. Ez az embertömeg egy 40 kilométer hosszú és 10 kilométer széles földsávon él a Földközi-tenger partja és a sivatag között.
A lakosság többsége az 1945 után ide érkező szentföldi muszlim menekültektől származik. Óriási a népszaporulat: még ma is mintegy 4 gyermekszületés jut egy nőre, ez néhány évtizede még több mint 8 volt. A lakosság több mint 40 százaléka 14 éven aluli, az átlag életkor mintegy 18 év.
A Hamasz felemelkedése
A fiatalkorúak tömegei – különösen egy rossz gazdasági helyzet miatti munkanélküliség által sújtva – jobban nyitottak a radikális szerveződések üzenetei felé szerte a világban. Így van ez Gázában is, ahol a Hamasz az elmúlt másfél évtizedben folyamatosan épített a fiatal férfiakra.
De mi is az a Hamasz? Szó szerinti fordításban az Iszlám Ellenállás Mozgalma, a gázai palesztinok fő politikai és fegyveres szerveződése.
A rövidítés arab nyelvben a bátorság és erő szavakat is jelenti,
míg a héber nyelven erőszakot jelent.
A Hamaszt 1987-ben alapították, az Első Intifáda után az egyiptomi Muszlim Testvériségből nőtt ki. A célja „Palesztina felszabadítása”, Izrael felszámolása és egy iszlám állam létrehozása a zsidó állam helyén.
Az elmúlt évtizedekben Izrael és a Hamasz többször is konfrontálódott, miután a Hamasz katonai szárnya sok alkalommal indított különböző támadásokat Izrael ellen, katonákat és civileket egyaránt támadva.
Az öngyilkos robbantásoktól a rakétatámadásokig sokféle módszert alkalmazott Izraellel szemben.
A Hamasz ugyanakkor szociális tevékenységet is folytat Gázában, adományozásoktól az egészségügy működtetéséig, amivel elnyerték a helyiek nagy részének támogatását.
Az Egyesült Államok 1995 óta terrorista szevezetként tartja számon a Hamaszt, és belső viták ellenére az Európai Unió is ilyen kategóriában tartja a szerveződést. Ugyanakkor Irán, Oroszország, Kína, Törökország, vagy épp Norvégia és Svájc nem tartja terroristának a szervezetet.
Nyitóképen: Gáza (MAHMUD HAMS / AFP)