Orbán Viktor Tusnádfürdőn: Nem fogunk kompromisszumot kötni, nem hátrálunk!
Globális átalakulások közepette egy meteorral ütköztünk, de jövőre visszatérhetünk az átlagon felüli növekedés pályájára.
Maximilian Hess attól fél, Bukarest is arra az útra tévedhet, amire Pozsony sodródott, Budapest pedig le se tért arról. Miért? Moszkva!
Veszélyes fordulóponthoz érkezett Románia, mert ugyan az ország egyre fontosabb pozíciót tölt be a világban, ám a politikai vezetés egyre instabilabb, veti fel Maximilian Hess, a philadelphiai Külpolitikai Kutatóintézet munkatársa a Foreign Policy hasábjain.
Hess nem a permanens román kormányválságokra hegyezi ki elemzését,
mint arra Orbán Viktor magyar kormányfő is utalt a XXXII. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktáborban tartott előadásában: „Új miniszterelnöke van Romániának, az Isten éltesse! Új miniszterelnök: új esély. Hátha kijön ebből valami, ami mindkettőnknek jó. Mióta miniszterelnök vagyok, ő a 20. román kollégám. Hátha huszadszorra sikerül.”
Ezt is ajánljuk a témában
Globális átalakulások közepette egy meteorral ütköztünk, de jövőre visszatérhetünk az átlagon felüli növekedés pályájára.
Hanem az európai háborús helyzetre, Oroszország Ukrajna elleni agressziójára,
s „természetesen” Moszkva romániai befolyására.
Az egyik orosz szál a Románok Egyesüléséért Szövetség (Alianța pentru Unirea Românilor, AUR) nevű, szélsőségesen nacionalista párt, amely egyre népszerűbb Romániában, s aminek vezetői ki vannak tiltva Ukrajnából, de még Moldovából is állítólagos Kreml-kapcsolataik miatt. Egyébként az AUR volt az, ami meg akarta zavarni az ukrán elnök, Volodimir Zelenszkij bukaresti beszédét. Mindezen felül sajnálatos mód emlékezetesek a magyarellenes kitöréseik, megmozdulásaik is.
Hess abból indul ki, hogy Szlovákia már „elesett”, Robert Fico kormányt tudott alakítani, mi több, meg is vonta a Kijevnek nyújtott katonai támogatást. Pozsony arra az útra lépet tehát, mint amin Budapest jár, s szerinte félő, hogy Bukarest is itt köthet ki, amely eddig humanitárius, katonai segítséget nyújtott Zelenszkijéknek. Azért is veszélyes a románok átállása, mert az orosz blokád miatt Ukrajna Románián keresztül exportálja a gabonát, jegyzi meg a kutató. Némi esélyt az adhat az orosz befolyás ellen, hogy az osztrák OMV román társvállalatával tervezi kitermelni a fekete-tengeri földgázmezőt, fűzi hozzá Hess.
Az amerikai intézetben dolgozó kutató sajnálattal veti fel,
hogy befagyott Romániában a korrupcióellenes küzdelem,
az erre szentelt ügyészségre pedig hatalmas nyomást gyakorol a politika. Azonban bízik abban, hogy például az új gázlelőhely Románia, Európa és Ukrajna érdekeit szolgálja majd, nem Moszkváét. Az AUR-t pedig le kell csavarni, ahogy lehet, teszi hozzá.
Nyitókép: Daniel MIHAILESCU / AFP