Döbbenetes hasonlóságot mutat Donald Tusk és Gyurcsány Ferenc kampánytémája
Egyre sokrétűbb külföldi beavatkozásról számolt be a Magyar Nemzet.
Tomasz Siemoniak szerint indokolatlanul sok katonája van Lengyelországnak.
Az új liberális lengyel kormány lehetséges új szereplői a fegyveres erők lehetséges költségcsökkentéséről beszélnek – írta a Remix News.
Tomasz Siemoniak, aki a védelmi miniszteri posztra pályázik, és Donald Tusk előző kormánya idején már be is töltötte ezt a tisztséget, azt állította, hogy egy Lengyelország méretű ország számára elegendő lenne egy 150 000 fős hadsereg, amelyhez további 30-40 ezer fős területi haderő és 20-30 ezer önkéntes katonai szolgálatot teljesítő katona járulna hozzá.
Ez jelentős csökkenést jelentene Lengyelország haderejének jelenlegi méretéhez képest.
Ma a hadsereg létszáma 187 ezer fő, ebből 50 ezer fő a területi hadsereg tartalékos állományában és 16 ezer 500 fő önkéntes katonai szolgálatot teljesít.
Mariusz Błaszczak leköszönő lengyel védelmi miniszter határozottan nem értett egyet Siemoniak megjegyzéseivel, és arra figyelmeztetett, hogy az egyre instabilabbá váló világban a mostani a lehető legrosszabb időpont a hadsereg leépítésére. Błaszczak ugyanakkor elismerte, hogy nem lepte meg a javaslat, mivel emlékszik arra, hogy az előző liberális kormány hogyan csökkentette a létszámot és építette le az ország egyes részein az egységeket.
Wojciech Skurkiewicz védelmi miniszterhelyettes a lengyel rádiónak adott interjújában emlékeztetett arra, hogy
az előző liberális kormány mindössze 96 ezer katonából álló hadsereg felett rendelkezett,
amely szinte kizárólag az ország nyugati részén állomásozott.
A terveket kommentálva Roman Polko nyugalmazott tábornok megjegyezte, hogy Lengyelország hadseregének jelenlegi mérete egyáltalán nem túl nagy emlékeztetett rá, hogy a rendszerváltás előtt Lengyelországnak 400 ezer fős hadserege volt, miközben Lengyelország akkori lakossága kisebb volt, mint ma.
A konzervatív Jog és Igazságosság (PiS) az utóbbi időben jelentős hadsereg fejlesztésekbe kezdett az elmúlt években, és a védelmi kiadásokat GDP 4 százalékára emelte, amely kétszerese a NATO-tagországoktól megkövetelt minimális összegnek.
Ezt is ajánljuk a témában
Egyre sokrétűbb külföldi beavatkozásról számolt be a Magyar Nemzet.
***
Nyitókép: Polish Foreign Ministry / Handout / ANADOLU AGENCY / AFP