Francia-német szakértők bemutatták az Európai Unió átfogó strukturális reformjára vonatkozó javaslatot, mivel egyre nagyobb a nyomás, hogy az évtized végéig új tagállamokat vonjanak be – számolt be a Politico.
Az EU két legnagyobb országa által megrendelt jelentés célja a szabályok felülvizsgálata, és a 30 vagy több nemzetből álló unióban való kormányzás előkészítése. A szerzők négy koncentrikus körben képzelik el az új EU-modellt.
Az alábbi négy kör került tárgyalásra.
- A belső kör,
- Az EU,
- Társult tagok,
- Az Európai Politikai Közösség (európai vezetők laza szövetsége, amely évente kétszer ülésezik tárgyalni)
A cikk szerint az uniós miniszterek szerdán vitatják meg a dokumentumot, előkészítve a terepet az állam és kormányfők soron következő, októberi csúcstalálkozójához, ahol a bővítés várhatóan a napirenden szerepel majd. „Egyértelmű, hogy az EU bővítése és reformja kéz a kézben jár. És ezt most kell elkezdenünk” – mondta az irat egyik szerzője, Anna Lührmann német Európa-ügyi miniszter újságíróknak szerda reggel Brüsszelben. A 12 szakértőből álló csoport jelentése radikális reformokat javasol az EU struktúrájának racionalizálására, beleértve
a biztosok és az európai parlamenti képviselők számának csökkentését és a nemzeti vétók megszüntetését.
A tanulmány több lehetőséget is megvizsgál egy nagyobb EU működtetésére, beleértve a nagyobb költségvetést is, az uniós kifizetések szigorúbb feltételekhez kötését, valamint az elmozdulást az Európai Tanácsban az egyhangúság helyett a többségi szavazás felé.
A Franciaország és Németország érdekeivel elvileg ellentétes lépésként a szakértők azt is javasolják, hogy a Tanácsban nagyobb szavazati súlyt kapjanak a kisebb uniós országok, hogy ellensúlyozzák a nemzeti vétók elvesztését. Jelenleg nyolc ország csatlakozna az EU-hoz, köztük Ukrajna, Moldova és hat balkáni nemzet. Érdemes megjegyezni: az Európai Parlament elnöke júniusban támogatta a tárgyalásokat Ukrajna uniós csatlakozásának ez év decemberéig történő megkezdéséről. Lührmann kifejezte abbéli szándékát, hogy elkerüljék az uniós szerződések módosítását, amely folyamat évekig is eltarthat, és sok uniós vezető körében népszerűtlen.