Németország leállította a nagyhatótávolságú rakéták szállítását Ukrajnának
A németek szerint a rakéták üzemeltetéséhez német mérnököket is kellene küldeni, amit nem szeretnének.
Somkuti Bálint szerint soha senki nem fogja kimondani, hogy Orbán Viktornak végig igaza volt, ráadásul nyilvánosan ezt továbbra is csak ő vállalja fel.
Lengyelország a gabonaexport-tilalom körüli vitákra hivatkozva állította le a fegyverszállításokat Ukrajnába, Németország pedig a mérnökhiányt okolva nagy hatótávolságú rakétákat nem küld a háborúba. Közben a New York Times az ellentámadás elakadása és a patthelyzet miatt további támogatások visszatartásáról cikkezik.
Ezt is ajánljuk a témában
A németek szerint a rakéták üzemeltetéséhez német mérnököket is kellene küldeni, amit nem szeretnének.
Jól érzékeljük, hogy jelentősen csökkent az Ukrajnának szánt fegyverszállítmányok volumene? – kérdeztük Somkuti Bálint biztonságpolitikai szakértőtől.
„Ez valóban így van. A lehetséges okok között kiemelendő, hogy
Európában konkrétan elfogytak az átadható készletek, a németek legfeljebb a hadrendből kivont eszközöket tudnak küldeni.
Kétségtelen, az Egyesült Államokban van még bőven mindenből, csakhogy Washington jól felfogott érdekből már nem akar adni, sőt, különösen azok a harci eszközök sem érkeznek meg Ukrajnába, amikre igazán szükségük lenne. Ebbe a körbe tartoznak a harckocsik és az önjáró tüzérség” – fejtegette.
Somkuti szerint összességében a „Nyugat már odaadta, amit tudott”, innentől csak narratíva kérdése, ezt hogyan magyarázzák. A lengyeleknek van mire hivatkozniuk, a viszony elfajulása miatt, ráadásul Kijev máig nem volt hajlandó tisztázni a tavalyi rakéta-ügyet, azóta sem ismeri el, hogy ukrán fegyver csapódott be lengyel, azaz NATO-területet.
Varsó tehát már biztosan nem küld fegyvereket, azt azonban nem akadályozza, hogy rajtuk keresztül menjenek szállítmányok Ukrajnába.
Somkuti úgy fogalmaz, a Nyugat kezd elfáradni, anyagilag és morálisan is, miközben az ukránok egyre többet hibáznak, amit ráadásul nem hajlandók elismerni. Mindezt tetézi, hogy az amerikai közvélemény is kezd látványosan elfordulni a konfliktustól.
Ezt is ajánljuk a témában
Az ukrán gabona tilalmát eredetileg az év elején vezette be több európai uniós ország, hogy megvédje a helyi gazdálkodók megélhetését.
Soha senki nem fogja kimondani, hogy Orbán Viktornak végig igaza volt, ráadásul nyilvánosan ezt továbbra is csak ő vállalja fel. Megindult az ukránok hibáztatása is a kialakult helyzetért, ebbe a sorba illeszkedik a minapi Spiegel-cikk az ukrán búvárokról, illetve az Északi Áramlatok felrobbantásáról – véli a szakértő.
Közben az orosz hadigazdaság maximális tempóval termel, bár biztos tudásunk erről nem lehet. Az valószínűsíthető azonban, hogy
Putyin tartja magát a „Tesco-gazdaságos háborúhoz”, vagyis nem akar a Szovjetunió hibájába esni, amikor az életszínvonal rovására mentek a katonai fejlesztések.
Egyértelmű Somkuti szerint az is, hogy India és Kína alaposan kihasználta a szankciós politikát, így a nyugati büntetőintézkedések hatástalanok – mutatott rá.
Ezt is ajánljuk a témában
A több mint két tucat oknyomózó újságíróból álló csoport újabb következtetésekre jutott.
Nyitóképünk illusztráció: MTI/EPA/Ukrán elnöki sajtószolgálat
***