Míg a kontinens északi részén elsősorban a vízhiány és a levegő szennyezettsége okoz gondot, a kontinens nyugati és keleti területein a gyermekek jobban ki vannak téve a fertőző betegségeknek, a hőhullámoknak és a folyók áradásaival járó kockázatoknak.
Így küzd Afrika a klímaváltozás ellen
Az évek múlásával pedig a helyzet egyre csak romlik. A fejlett országok továbbra is pazarolják az energiaforrásokat, Afrika népessége pedig folyamatosan nő. Afrika ezért úgy döntött, saját kezébe veszi a sorsát, és megrendezik az első afrikai klímacsúcsot, az Afrikai Klíma Hetével egy időben. Az eseményt szeptember 4-e és 6-a között rendezik Nairobiban, a mottó pedig a következő:
„Cél a zöld növekedés elérése, valamint az éghajlati és pénzügyi megoldások ösztönzése Afrika és a világ számára.”
William Ruto, a házigazda Kenya elnöke az esemény előtt többször kiemelte, Afrika zöld átállásának szorgalmazása mellett nagy hangsúlyt fektetnek arra, hogy felhívják a fejlett országok figyelmét: ők a felelősek az Afrikát érintő klímaváltozás jelentős részéért.
„El kell számoltatni a kibocsátókat, azokat, akik miatt meg kell tapasztalnunk ezt a jelenlegi klímaválságot”
– nyilatkozta az elnök még februárban; de hozzátette, Afrikának is mindent meg kell tennie azért, hogy önellátó és önfenntartó legyen, kihasználva a megújuló energiaforrásokat. Saját országának, Kenyának nem kisebb célt tűzött ki, mint hogy 2030-ra 100 százalékban megújuló energiaforrások felhasználásával tartsa fenn magát.
Joseph Nganga, a találkozó főszervezője abban bízik, a konferenciával sikerül rámutatni: „Afrika nem csak áldozat, de egy dinamikus kontinens, amely képes olyan megoldásokat találni, amelyek akár az egész világ javát szolgálhatják”.
Az eseményre 30 ezren regisztráltak. Az előzetes programterv szerint a fő hangsúly az eddig kihasználatlan megújuló energiaforrások becsatornázásán, a fiatal munkaerő alkalmazásán és a természeti erőforrásokon lesz. Ezeknek pedig nincs híján a kontinens,
itt található a világ kobalt-, mangán- és platinakészletének 40 százaléka,
amelyek létfontosságúak az akkumulátorok és a hidrogén üzemanyagcella létrehozása szempontjából.