Nem is titkolják az amerikaiak: Trump számára Orbán fontosabb politikus, mint Putyin
A Forbes egyszerű példával illusztrálta a helyzetet.
A Donald Trump fölött tornyosuló eljárásokkal szembeszállva a republikánusok is elindítanának egy eljárást Joe Biden amerikai elnök ellen.
Impeachment eljárás alá vonnák Joe Biden amerikai elnököt a republikánusok. A magyarra nehezen fordítható szó az alkotmányjogi felelősségre vonást takarja: az amerikai elnökökkel szemben különösen az utóbbi évtizedekben többször lebegetett már az efféle elszámoltatás veszélye.
Az amerikai alkotmány első cikkelye hatalmazza fel a Kongresszus két házát az elnök közjogi felelősségre vonására. Hazaárulás, vesztegetés vagy súlyos törvényszegés gyanúja esetén a Képviselőháznak egyszerű többséggel kell elfogadnia a vádat. (Ennek az eljárásnak az angol elnevezése impeachment).
Ezt követően a Szenátus folytatja le a tárgyalást, ahol a tagok kétharmados egyetértése szükséges az elnök hivatalból való eltávolításához. A büntetőjogi felelősségre vonás csak ezután folytatható le hagyományos bírósági eljárás során.
Mint látható, az eljárás az alsóház, a Képviselőház előtt indul – éppen ezért
a mindenkori képviselőházi többség előveheti ezt a fegyvert az elnökkel szemben,
s nyilván főleg akkor, ha a másik párthoz tartozik az ország vezetője.
Most is ez történik: a tavalyi félidős választás óta republikánus többségű Képviselőház formális impeachment eljárást indít a demokrata Joe Biden ellen. Kevin McCarthy republikánus képviselőházi vezető szerint Bidennel szemben a „hatalommal való visszaélés, az obstrukció és a korrupció” gyanúja áll fenn, amit kivizsgálnának az eljárás során.
A republikánusok nem árultak zsákbamacskát: már az előző év végi választások idején azt ígérték, eljárást indítanak a hatalomban lévő elnök ellen.
A gyanú középpontjában Joe Biden elhíresült fia, Hunter Biden áll, aki magán- és közéleti botrányok sorát okozta az elmúlt években. A nagy kérdés az, hogy Joe Biden mennyire, milyen mélységben tudott fia kétes üzleti ügyeiről. A republikánusok szerint „komoly és hiteles” vádakról van szó ezzel kapcsolatban,
amik „összességében a korrupció kultúrájának képét festik fel”
– fogalmaz most McCarthy.
A Fehér Ház az eljárás megkezdésének hírére közleményt adott ki. Állításuk szerint az elnöki hivatalnak semmi köze nincs Hunter Biden ügyeihez, ahogy Joe Biden elnök sem kapcsolódik sehogy a fia üzleti ügyeihez. Hozzátették: „A képviselőházi republikánusok kilenc hónapja vizsgálják az elnököt, és semmilyen bűncselekményre nem tudtak bizonyítékot felmutatni”. Ian Sams, Biden szóvivője úgy kommentálta a fejleményeket: „Extrém politizálás a legrosszabb módra”.
Maga Joe Biden is megszólalt az ügyben: szerinte a republikánusok magát az amerikai kormányt akarják megállítani, és
ő maga nem aggódik az eljárás miatt,
és inkább arra fókuszál, amire az amerikai emberek szeretnék, hogy fókuszáljon. „Nézzék, nekem van egy munkám. Azokkal az ügyekkel kell foglalkoznom, amelyek az amerikaiak életét érintik minden egyes nap” – tette hozzá.
Donald Trump nem hozta eddig nagyon előtérbe a Biden elleni eljárás ügyét, de például tavasszal arról beszélt: „Ők üldöztek minket, de mégis Joe Biden az a kőkemény bűnöző, akit tetten is értek, és mégse történik semmi. Felejtsd el a családot. Vele nem történik semmi”.
Az impeachment eljárás során mindenesetre a kongresszusi vizsgálódók többletjogosultságot szereznek az elnök körüli kutakodáshoz, bekérethetnek további dokumentumokat és tanúvallomásokat. Egy ilyen eljárás végén egy elnököt akár el lehet mozdítani a hivatalából.
A BBC ugyanakkor arra hívja fel a figyelmet: az eljárás során először a Képviselőháznak kell megszavaznia a verdiktet – ez a republikánus többség miatt meg is lehet –; utána viszont a felsőház, a Szenátus elé kerül az ügy, az folytatja tovább és annak is szavaznia kell róla. Itt viszont már a demokratáknak van többségük, mert a tavalyi félidős választáson a republikánusoknak nem sikerült elérniük a szövetségi Szenátus meghódítását.
Emiatt aztán a legvalószínűbb az lesz, hogy a Biden elleni eljárás egy politikai harctér lesz,
ahol a végső elítélés gyakorlati esélye nélkül a republikánusok szorongathatják Bident; miközben a demokraták az amerikai igazságszolgáltatás fórumait járó Donald Trumpot támadhatják a jövő novemberben esedékes következő elnökválasztásig.
Fotó: MTI/EPA/Jim Lo Scalzo