Dráma: csecsenekre lőttek a Putyin oldalán harcoló észak-koreai katonák, többen meghaltak
Az ukrán hírszerzés szerint az orosz–észak-koreai kombinált egységek egy nap alatt mintegy 200 katonát veszítettek.
A teljes amerikai uránimport harmada Oroszországból származik.
Az orosz–ukrán háború furcsa alkuk kikényszerítését teszi szükségessé, a szankciók ugyanis nem terjednek ki a nukleáris üzemanyag kereskedelmére – írja a vg.hu.
Az amerikai statisztikai hivatal kimutatásaira hivatkozva a RIA Novosztyi számolta ki, hogy 2023 első fél évében az Amerikai Egyesült Államok nem kevesebb, mint 416 tonna dúsított uránt vásárolt a háború idején Oroszországtól, ami 2,2-szerese a tavalyi mennyiségnek, ami 188 tonna volt.
Hasonló nagyságrendű urán beszerzésére 2005-ben volt legutóbb példa, akkor 418 tonnát vásároltak az oroszoktól, emlékeztet a Magyar Nemzet.
A mostani adásvétel ellenértéke hozzávetőlegesen 700 millió dollár, ami 2002 óta a legmagasabb érték. Ez a jelenlegi árfolyamon átszámolva nagyjából 250 milliárd forint. A mostani ügyletekkel Oroszország részesedése az amerikai importból 32 százalékra nőtt.
Az oroszok egyébként csak 235-ös tömegszámú uránt adnak el az amerikaiaknak, ez az egyetlen hasítható izotóp, amely az atomreaktorok üzemanyagaként szolgál.
De nem csak az ameriaiak üzletelnek Oroszországgal: az EU második legerősebb országa, Franciaország is Putyinéktól vásárolt ún. Remix üzemanyagot, azaz gyakorlatilag újrahasznosított uránt – tíz év után először. Tulajdonképpen a kiégett francia fűtőanyagok oroszországi feldolgozás után ismételt üzembe helyezéséről van szó. Az újrahasznosított uránt a francia állami közműszolgáltató, az EDF használja fel a cruas-i erőművének reaktoraiban.
Nyitóképünk illusztráció. Forrás: MTI/EPA/Martin Divisek