Poitiers-i csata: lövöldözésből lett több száz fős tömegverekedés Franciaországban
A francia belügyminiszter hazája „mexikanizációjáról” beszélt.
A puccs miatt már regionális háború fenyeget Nyugat-Afrikában, ami a migrációra óriási hatással lehet.
A BBC arról ír, hogy a Nigerben lévő francia állampolgárokat a francia nagykövetség szöveges üzenetben értesítette arról, hogy
hamarosan repülőgépes evakuáció kezdődik”,
Az első gép több mint 260 francia állampolgárral a fedélzetén szállt fel, és meg is érkezett Párizsba.
Hozzáteszik: a volt francia gyarmaton, Nigerben és a szomszédos Csádban jelenleg 2500 francia katona állomásozik, a Nigerben tartózkodó francia polgári személyek számát pedig 600 körülire becsülik. A kimenekítési művelet csak civilekre vonatkozik, francia és európai állampolgárokra, írják.
A Mohamed Bazoum nigeri elnököt múlt szerdán megbuktató hadsereg azzal vádolta Franciaországot, hogy katonailag be akar avatkozni Nigerben, amit Párizs tagad. A puccs támogatói vasárnap a niameyi francia nagykövetség előtt tiltakoztak: több ezren be akartak hatolni a külképviselet épületébe, de végül könnygázzal feloszlatták a tüntetést.
Közben az olaszok, a spanyolok és a németek is menekítenének már,
az Egyesült Államok azonban egyelőre nem hozott semmilyen döntést az evakuálással kapcsolatban.
Kapcsolódó vélemény
A régi-új orosz érdeklődés Nyugat-Afrika iránt nem a véletlen műve.
A Nyugat-afrikai Államok Gazdasági Közössége (ECOWAS) vasárnap szankciókkal sújtotta a nigeri katonai hatalomátvétel vezetőit, erő alkalmazását is kilátásba helyezte, egy hetet biztosítva a nigeri puccsistáknak arra, hogy visszahelyezzék a hatalomba Mohamed Bazoum elnököt. Ezt Franciaország is támogatta.
Emlékeztetnek: a Nigerben múlt szerdán puccsot végrehajtó katonai junta nagyjából 180 kormányzati politikust tartóztatott le. A szomszédos Burkina Faso és Mali, ahol szintén katona junták vannak hatalmon, hétfő este szolidaritását fejezték ki a nigeri puccsistákkal, és közölték, hogy minden, a Mohamed Bazoum elnök hatalomba történő visszahelyezésére irányuló katonai beavatkozást a két országnak szóló hadüzenetnek tekintenek.
Hangsúlyozzák: Jevgenyij
Prigozsin, a Wagner orosz zsoldoshadsereg alapítója, akinek a fegyveresei Maliban állomásoznak, üdvözölte az államcsínyt, és közölte, hogy a zsoldosai képesek a rend helyreállítására.
Oroszország közben az alkotmányos rend mielőbbi visszaállítását szorgalmazta. Hozzáteszik: Niger a világ egyik legszegényebb országa, a világ hetedik legnagyobb urántermelője.
Nyitókép: MTI/EPA/Issifou Djibo