Európai vs. kínai autógyártók: Teljes leválás vagy még szorosabb összefonódás?
Kína azonban olyat tett, amit minden értelemben el kell ismerni.
A régi-új orosz érdeklődés Nyugat-Afrika iránt nem a véletlen műve.
„Szóval, miért is fontos Niger? Az utóbbi napokban mindent hallottunk már. Urán, La Gloire és a szabályokon alapuló anyánk kínja. A lényeg persze ennél prózaibb, amint azt a két csatolt térképen látjuk. Nigeren halad át két rendkívül fontos jelenlegi, illetve tervezett csőrendszer. Az egyik a migrációé, a másik az energiáé.
A jelenlegi küzdelem a két nigeri csap birtoklásáért folyik. Az egyik az egyik fentemlített csövön lovagol, a másik a másikon. A franciák és az őket támogató európai államok azt akarják, hogy az energia folyjon csőből, a migráció pedig ne folyjon. Oroszország azt akarja, hogy az energia sohase folyjon, a migráció viszont annál inkább. Az utóbbival, a migránsfegyverrel a célja Európa destabilizálása. Az előbbivel pedig az európai energiafüggőség fokozása.
Ez utóbbiban Oroszország bízvást számíthat azoknak a játékosoknak a segítségére, akik nem akarják elveszíteni a jelenleg jól tejelő és/vagy jövőbeli európai energiapiacukat: India, Szaúd-Arábia és talán szép csendben és kizárólag ebben a szűk kontextusban, még az USA is. A régi-új orosz érdeklődés Nyugat-Afrika iránt, a muzsikusok kalandjai Maliban, a régión végigsöprő puccsjárvány, stb. nem a véletlen műve és nem is egyfajta nosztalgizáló orosz birodalmasdi. Amit itt látunk, és amit egy közepesen decens gojátékos már három lépéssel korábban felismert volna, az egész egyszerűen Európa bekerítése.”
Nyitókép: a puccs bejelentésének videórészlete