Lavinát indítottak el Németországban, tovább dagad a botrány (VIDEÓ)
Egyre több német tornász számol be étkezési zavarokról, lelki terrorról, megalázásokról és fizikai bántalmazásokról.
Német egyetemi oktatók és professzorok beszélgettek az aktuális németországi helyzetről az MCC Feszt második napján.
Németország, a migráció és a politika volt a téma az MCC Feszt következő eseményén, ahol a vendégek Michael Sommer, az oldenburgi Carl von Ossietzky Egyetem professzora, Susanne Schröter, a frankfurti Johann Wolfgang Goethe Egyetem kutatóközpontjának vezetője, Oliver Lembcke, a bochumi Ruhr Egyetem oktatója és Avraham Weber, a CUNY Brooklyn College adjunktusa voltak, a moderátor pedig Bauer Bence, a Magyar-Német Intézet igazgatója volt.
Schröter szerint a baloldali kulturális identitáspolitika évekkel ezelőtt kezdődött, a kereszténydemokrata kormány alatt.
A német politikusok úgy érzik, hogy feladatuk nem csak Németország, de az egész bolygó gyakorlatilag megváltása.
Szerinte ugyanis mindig az egész világról beszélnek, éppen annyit a németekről, mint a dél-amerikai dzsungelekről. Azt hiszik, rajtuk áll, hogy a bolygó paradicsom lesz-e vagy pokol. Mivel azt hiszik, ilyen nagy hatalmuk van, nagy átalakulást próbálnak végbevinni, Németországgal kezdve.
Az identitáspolitika azt jelenti, hogy mindenkit, aki támadható csoport, meg kell védeni. Régen a nőket védték, ma már az etnikai kisebbségeket, főleg anyagi támogatást adva nekik. Ez Schröter szerint a woke identitáspolitika, ami súlyosan árt a szólásszabadságnak és a kutatás szabadságának.
Az iszlámkutató Schröter szerint
egyesek azt hiszik, éveken belül felforr a föld, és ezért egy nemzedéken belül össze kell zsugorítani a gazdaságot.
Amennyiben ez a cél, akkor sikeresek, mert a német gazdaság zsugorodik, nagy cégek hagyják el az országot, és kisebb cégek is mennek. Magyarországról jól meg lehet nézni, hogyan pusztítja el magát az egyik leggazdagabb ország.
A migráció terén a német politika arra jutott, hogy bármilyen határellenőrzés vagy a bűnözők eltávolítása egyenlő az emberi jogok megsértésével. Schröter leszögezte, hogy az integráció nem működik, a 2015 után érkezett fiatalok, férfiak nagy része nem integrálódott a munkaerőpiacra, többségük az államtól kap segélyt. Félmillió fiatal van az országban, akik munkaképesek, de nem dolgoznak.
Bauer kérdésére, miszerint sikerült-e már konszenzusra jutni a migrációval kapcsolatban, Schröter azt felelte, hogy nem. Persze
van, aki tanul, dolgozik és sikeres, de sokan nem ilyenek, főleg a muszlim fiatalok között.
Világos, hogy a muszlimok nem integrálódnak olyan jól, mint a más vallásúak.
A probléma az, hogy sok muszlim eltávolodik a német társadalomtól, ennek fő oka a vallás. A német társadalomban létrejöttek a párhuzamos társadalmak. A lakosság többsége Schröter szerint a migráció végét, vagy legalább regulázását akarja. A kutató szerint 300 ezer olyan van, akit el kéne távolítani, de a kormány képtelen rá.
Michael Sommer a migráció német politikai diskurzusra gyakorolt hatásáról beszélt. A német politikai közbeszéd szerinte toxikus, a migrációról nem beszélnek, és ennek hatása, hogy az AfD erősödik. Ha megnézzük a felméréseket, az AfD most 20%-on, a CDU 26-28%-on áll, és a kormánypártok mind gyengébbek náluk. Az AfD köré egyfajta tűzfalat akarnak vonni, de ennek hatása, hogy a migrációellenes többség lényegében hatalom nélkül marad.
A felméréseken a lakosság 60%-a beszél arról, hogy a migrációt rosszul kezelik, de ennek nincs hatása.
A tematizálás a baloldalnál marad, ők csinálják a politikát a migráció, a gender, a segélyek terén. Ez pedig újabb ok a migránsok számára, hogy jöjjenek, mert itt kapják a legtöbb pénzt. Sommer ennek ellenére pozitívan látja a német demokratikus tradíciót, az ország életerős, és még erősebben is kikerülhet ebből a helyzetből, mint ahogyan indult.
Oliver Lembcke szerint két trend látható: az egyik a pártok növekvő polarizációja, miközben továbbá fragmentálódik a pártrendszer. A demokrácia szerinte nem alakul jól Németországban, nem reagál a többség akaratára, ez egy reprezentációs probléma. Nehéz stabil kormányt építeni, mert a koalíciók matematikailag ugyan megoldják a többséget, de ideológiailag nagyon másképp látják a világot.
Miben tudnak egyetérteni a baloldaliak, a kereszténydemokraták és a zöldek?
Csak kis kompromisszumokra képesek, tehát a kormány nem oldja meg a gondokat, a fő kihívások elől elmenekül. A hagyományos pártok szavazókat veszítenek, a német demokrácia nem működik jól, és az embereknek elegük vannak. Ez pedig elégedetlenséget szül.
Avraham Weber optimistább: szerinte Németország jövője talán nem annyira apokaliptikus, a németek megoldják majd valahogy. Weber izraeli, és Izrael is bevándorló-ország, tehát ott sokat tudnak a bevándorlás kérdéséről. Szerinte ki lehet tenni meccsek alatt a német zászlót, Németországnak fel kell dolgoznia történelmét, ez nem lehet akadálya annak, hogy nyíltan beszéljenek a dolgokról.
Nyitóképen: a berlini német parlament (fotó: Getty Images)