Niall Ferguson: Már a második hidegháborúban élünk
A világhírű történész szerint ennek középpontjában az USA és Kína közötti technológiai, katonai és geopolitikai versengés áll.
Valóban a második hidegháború már tart. De nem most kezdődött, hanem valamikor 2016-ban, Trump alatt.
„Valóban a második hidegháború már tart. De nem most kezdődött, hanem valamikor 2016-ban, Trump alatt.
Pár észrevétel a cikkel kapcsolatban.
1. »Kína nagyobb formátumú ellenféllé nőtte ki magát, mint a Szovjetunió, technológiai és gazdasági értelemben is«.
Valóban? És a szovjet rakéta fölény a hatvanas évek elején? Hogy az űrversenyben sokáig ők vezettek? Hogy az 1970-es évek végéig az analóg fegyverek területén elég komoly paritás állt fenn haditechnikában? Tény, hogy a mikroelektronikai forradalommal az oroszok nem tudtak mit kezdeni, ahogy a Reagan elnök által beindított globalizációval és a szabályok alól felmentett pénzügyi világ terjeszkedésével sem. Mondjuk Zbigniew Brzezisnki szerint ez utóbbi is fogja az USA végét okozni.
2. »Az Egyesült Államok mellett a demográfia szól leginkább: a kínai társadalom gyorsuló tempóban öregszik el, az USA-nak pedig a bevándorlás továbbra is szállítja a friss, tettre kész agyakat.«
Akik azonban egyre kevésbé amerikaiak és egyre nagyobb arányban nem is akarnak azok lenni. A Kína elleni nyílt konfliktus felvállalásával egyre kevesebb kínai tanuló érkezik és azokból egyre kevesebb is marad ott. A latinók jelentős része katolikus, és bár a republikánusok jelentős része nem nagyon örül nekik, az LGBTQ ideológia még távolabb áll tőlük.
3. »Emellett az első hidegháborúban az amerikai társadalom egységesebb volt, és összezárt a kormányzat mögött, most megosztott, az USA inkább polgárháborús állapot felé sodródik. Nincs meg az a morális fölény sem, amit a Szovjetunióval szembeni küzdelemben élvezett.«
És végül a döntő csapás, szoros összefüggésben a 2. ponttal. Különösen a morális fölény elvesztéséről szóló rész!
Persze megint el kell mondanom. Ezeknek én nem örülök, sőt kifejezetten aggasztónak tartom. De a »liberális demokráciák«, vallási fanatikusokhoz méltó követőivel szemben nem látom a világvégét sem. Csak jobban szeretnék egy megjavított (80-as, 90-es évekbeli) nyugati világban élni, mint egy másikban. Ha van rá lehetőség.
Niall Fergusont meg továbbra sem értem.”
Nyitókép: MTI /EPA / US Navy Office of Information / MC2 Samantha Jetzer
***
Ezt is ajánljuk a témában
A világhírű történész szerint ennek középpontjában az USA és Kína közötti technológiai, katonai és geopolitikai versengés áll.