A hit és az LMBTQ-diszkrimináció kapcsolatáról fogalmazott meg jelentést az ENSZ Emberi Jogok Tanácsa, amelyet a közelmúltban vitattak meg a szervezet genfi székhelyén, a tanács 53. ülésszakán*. A Victor Madrigal-Borloz, az ENSZ szexuális orientációval és gender identitással (SOGI) foglalkozó független szakértője által jegyzett jelentés vitájában kormányok mellett részt vettek liberális szervezetek és LMBTQ-lobbicsoportok is.
Keresztény jogvédők az ülést követően arra panaszkodtak, hogy míg a transzgender aktivisták az értekezletek elején kaptak szót,
a felszólalásra jelentkező konzervatív szervezetek tagjai a felszólalási listák végén szerepeltek, a tanácskozást pedig rendre lezárták, mielőtt ők sorra kerülhettek volna.
Így járt Sebastian Lukomski is: a lengyel keresztény aktivista előtt tíz radikális baloldali beszéde hangzott el, majd a levezető elnök azt megelőzően zárta le az ülést, hogy a konzervatív delegált a pulpitushoz lépett volna. Lukomski később úgy fogalmazott; „Fájdalmasan néztem végig a saját szememmel, hogy az ENSZ-delegáltak többsége számára hitünk gyakorlásának szabadsága azonnal véget ér, amint egy mérlegre helyezik azokat az úgynevezett »LMBTQ-jogokkal«”.
Keresztény-konzervatív szervezetek most arra hívják fel a figyelmet, hogy a hagyományos családképet védelmező erőket tudatosan és erőteljesen némítják el az ENSZ-ben.
A plenáris ülésen nagyjából ellehetetlenített értékvédők stratégiája ezért alapvetően a kétoldalú találkozókra fókuszált: ennek keretében a konzervatív szervezetek számos tagállam delegációjával folytattak tárgyalásokat, hogy meggyőzzék őket a vallásszabadság jelentőségéről. Pozitív fogadtatást a Szentszék mellett elsősorban muzulmán országok részéről tapasztaltak, többek között Törökország és Egyiptom, valamint a keresztények és muzulmánok által nagy számban lakott Nigéria fejezte ki látványosan támogatását a konzervatív álláspont mellett.
A CitizenGO nemzetközi nyomásgyakorlással is próbálkozott: a spanyolországi székhelyű, számos országban (köztük hazánkban is) aktív keresztény szervezet mintegy 223 ezer aláírást gyűjtött össze annak érdekében, hogy demonstrálja: nem lehet háttérbe szorítani a vallás- és lelkiismereti szabadságot, hogy egy lobbicsoport agendájának megfelelhessen a világ szuverén országait tömörítő szervezet.