Fukuyama magyarszidása: mi van az amerikaiak kivételességtudatával?
Az amerikai megmondóember nem veszi észre, hogy a saját kivételességtudata alapján osztja az észt. Szilvay Gergely írása.
A világhírű politológus szerint hazánk visszatérne a nacionalizmus korábbi formájához.
A Bloomberg újságírója interjút készített Francis Fukuyamával, melynek első részét most közölték. A beszélgetés témája a demokrácia globális állapota és az Egyesült Államok előtt álló lehetőségek sora volt. Statisztikailag az elmúlt két évtizedben csökkent a világ liberális demokráciáinak száma, miközben egyre többen élnek olyan „illiberális demokráciákban”, mint Magyarország, Törökország és India – vetette fel a kérdező.
Fukuyama szerint ez nem egyetlen tényezőre vezethető vissza. Szerinte sz Egyesült Államokban és Európában, ahol megerősödtek a jobboldali nacionalisták, ezt a folyamatot gyakran a globalizáció által teremtett növekvő gazdasági egyenlőtlenségnek tulajdonítják. De jobb és baloldalon is támadják a liberalizmus alapelveit, véli. Hangsúlyozza:
„A jobboldaliak szeretnének visszatérni a nacionalizmus egy olyan formájához, ahol azt mondhatják, hogy a magyarok vagy a hinduk, vagy az emberiség más alcsoportja különleges státusszal rendelkezik.”
A baloldalon pedig inkább a tolerancia és a szólásszabadság alapvető liberális erényeinek megkérdőjelezése a jellemző – vélte a világhírű politológus.
Ezt is ajánljuk a témában
Az amerikai megmondóember nem veszi észre, hogy a saját kivételességtudata alapján osztja az észt. Szilvay Gergely írása.
Nyitókép: MTI/Balogh Zoltán