Tíz repülőtér és sok millió utas bánhatja: drasztikus lépésre készül a Ryanair
A francia kormány a repülőjegyek után fizetendő adó háromszorosára emelését tervezi.
A Külső Biztonsági Főigazgatóság korábbi vezetője szerint erkölcstelen volt elpusztítani Líbiát 2011-ben.
Franciaország akkori líbiai kémfőnöke szerint a Kadhafi ezredes megbuktatására 2011-ben Nagy-Britanniával közösen indított, francia ihletésű hadjárat katasztrofális hiba volt – írta a Times. A líbiai diktátor megbuktatására irányuló titkos műveletek zűrzavaros történetét Jean-François Lhuillier, a Külső Biztonsági Főigazgatóság (DGSE) egykori tripoli állomásfőnöke mesélte el új könyvében.
A 69 éves Lhuillier, aki 2014-es nyugdíjba vonulásakor alezredes volt, a DGSE-t is zavarba hozta azzal, hogy feltárta az ügynökség működési zavarait. A „Tripoli ember: Egy titkosügynök visszaemlékezései” című könyvében Lhuillier Nicholas Sarkozyt súlyosan bírálta, hogy megdöntötte Kadhafi hatalmát.
„A katonai művelet ragyogóan sikerült, de politikailag nem volt átgondolt, és katasztrofális következményei voltak.
Voltak trükkök, mert Kadhafi kezet nyújtott a Nyugatnak. Nemcsak hogy nem fogtuk meg a felénk nyújtott kezet, de még a fejét is levágtuk. Teljesen erkölcstelennek tartom, hogy ezt tettük” – mondta a France 2 televíziónak adott interjúban. Hozzátette,
„megsemmisítettük Kadhafit és elpusztítottuk az országát
anélkül, hogy aggódtunk volna amiatt, hogy az iszlamista terrorizmus elleni védőbástya volt. Ennek a katasztrofális hadjáratnak a következményeit nem láttuk előre. Érthetetlen volt, hogy Sarkozy a skalpját akarta”. Lhuillier azt viszont tagadta, hogy francia ügynökök ölték volna meg Kadhafit, de azt elismerte, hogy a DGSE erői együttműködtek a lázadókkal a felkelés idején, és hozzátette, hogy a brit SAS is jelen volt az országban.
Kapcsolódó vélemény
Számos kapcsolódási pont fedezhető fel a nyílt társadalom hálózata és a Franciaországban dúló migránslázadás között.
A DGSE, amelyet jelenleg Bernard Émié, egy 64 éves diplomata vezet, felháborodott, hogy nem kérték fel a könyv előzetes ellenőrzésére, amely a szervezet tudta nélkül jelent meg – írta a Times. „Az ilyen művek közzétételével a szolgálat volt tagjai megszegik a titoktartási esküjüket és kárt okoznak az intézménynek” – közölte a szervezet.
***
Nyitókép: Getty Images / Michel Dufour