Szankcióspolitika 2.0: Izraelből származó termékek betiltását sürgette az EU külügyi főképviselője
Josep Borrell szerint eddig hasztalan könyörögtek.
A kiskapukon keresztül folyamatosan áramlanak a különféle termékek Európából Oroszországba.
A Deutsche Welle szerdán a YouTube-on közzétett rövid dokumentumfilmjében annak jár utána, miért nem működnek az Oroszország ellen meghozott uniós szankciók.
Az ukrajnai invázióra válaszul az Európai Unió szankciókat vezetett be Oroszország ellen. Ám az idő előrehaladtával egyre gyakrabban merül fel a kérdés, hogy vajon tényleg működnek-e a szankciók, és nem lehet-e azokat különféle kiskapukon keresztül kijátszani. Bizonyíték van rá, hogy olyan termékek jutottak el Oroszországba, amelyeket hadászati célokra is lehet használni: a mikroelektronikától kezdve a kapcsolódó iparágak cserealkatrészein át az autókig és fegyverekig. De mégis hogy lehetséges ez a szankciók közepette? És hol vannak azok a bizonyos kiskapuk?
A Deutsche Welle riportere, Miodrag Soric ezekre a kérdésekre keresve a választ Georgiában utazott, amely ország szeretne csatlakozni az EU-hoz, és hivatalosan támogatja a szankciókat.
Georgia ugyanakkor közli szomszédja Oroszországnak, így nagyban függ gazdaságilag és geopolitikailag is Moszkvától.
Feltehetően óriási mennyiségű export szállítmányok tartanak Oroszország felé Georgián, Kirgizisztánon és Örményországon keresztül. De vajon hogyan jutnak el oda az áruk, és hogyan lehetne ezt meggátolni? Teszi fel a kérdést a riporter.
A csatorna tényfeltáró videója itt tekinthető meg:
Nyitókép: YouTube, képernyőkép