Pár napja volt a 2016-os Brexit-népszavazás hetedik évfordulója. Mint arról a Brexit-évfordulóról szóló cikkünkben is megemlékeztünk, az akkori népszavazáson a voksolók alig 51,89 százaléka szavazott az EU-ból való kilépésre, míg a maradáspártiak aránya 48,11 százalék volt. A vidéki Anglia egy emberként voksolt a kilépésre, míg London és több nagyváros népe, valamint
Skócia egyöntetűen az EU-ban való maradás mellé állt.
De a többség döntött, Nagy-Britannia a népszavazás és sok évnyi tárgyalás és huzavona után 2021. január 1-jével véglegesen kilépett az EU-ból.
Skócia népe ezt a folyamatot csak az oldalvonalról nézhette végig. Miután maguk a skótok a két évvel korábban, 2014 szeptemberében tartott, történelmi jelentőségű függetlenségi népszavazáson többségében nemmel szavaztak a brit országrész függetlenedésére (55 százalék nem szavazat mellett a függetlenséget 45 százalék támogatta), Skócia bent maradt az Egyesült Királyságban. Így aztán a skótok hiába szavaztak még a multikulturális világváros Londonnál is nagyobb arányban az EU-ban maradásra (62 százalék), az ország egységesen ki kellett, hogy lépjen az európai közösségből.
A skótok így egy többszörösen összetett politikai és érzelmi helyzetben találták magukat.
Régóta jelen van és igen népszerű a függetlenedési mozgalom – de a kellő pillanatban a valódi többséget nem tudták maguk mellé állítani, így maradniuk kell Nagy-Britanniában. Ugyanakkor a skótok nagy többsége nagyon is az EU-ban maradna, de mégis kiléptették őket az EU-ból.
A nagy skót ügy tehát nincs lezárva, a mindezekkel kapcsolatos dilemmák még sok évig vagy évtizedig velük fognak maradni.
Az élet és a politika viszont megy tovább: történelmi sorsfordítók ide vagy oda, Skóciát az elmúlt hosszú években biztos kézzel és stabil többséggel tudta irányítani a nacionalista-progresszív Skót Nemzeti Párt (SNP) Alex Salmond, majd Nicola Sturgeon vezetése alatt.
Belső viták és kínos botrányok azonban az idei év elejére megrázták a pártvezetést,
és Sturgeonnak távoznia kellett a hatalomból. A botrányoktól szintén nem mentes vezetőválasztási küzdelem végén pedig Humza Yousaf lett az SNP és ezzel Skócia új vezetője, első minisztere.
Yousaf pakisztáni muszlim bevándorló családból származik, ugyanakkor azt hirdeti, hogy a hite nem befolyásolja politikai álláspontjait.