Mértékadó brit lap: Zelenszkijnek valószínűleg meg kell alkudnia Putyinnal – és ezt már ő is tudja
Nem csak nekünk tűnt fel, tényleg egyre kevésbé harcias Zelenszkij retorikája.
Tomasz Siemoniak szerint egy instabil Oroszország ugyanolyan veszélyes, mint egy agresszív Oroszország.
A Frankfurter Allgemeine Zeitung (továbbiakban: FAZ) számolt be arról, hogy Tomasz Siemoniak volt lengyel védelmi miniszter a NATO-csapatok számának növelésére szólított fel a keleti szárnyon, és arra figyelmeztetett, hogy az oroszországi káosznak komoly következményei lehetnek. A cikkben kiemelik, hogy a volt miniszter elmondta:
Putyin elnök számára elsősorban az jelent kifejezetten nagy veszélyt, hogy Prigozsin azt mondja, amit sokan gondolnak a hadseregben és a biztonsági erők soraiban. „A fejlemények azt mutatják, hogy Putyin biztonsági erői, beleértve a látszólag erős FSZB hírszerző szolgálatot, nem ismerték fel időben az oroszországi lázadás veszélyét” – mondta a lengyel politikus. Elmondta: ahhoz, hogy meglássuk kinek az oldalán áll a hadsereg és a biztonsági erők, még el kell telnie némi időnek.
Alig tudom elképzelni, hogy Putyin komoly engedményeket fog tenni a Prigozsinnal folytatott tárgyalásokon”
– emelte ki Siemoniak.
A korábbi miniszter szerint ez erős sokkot jelent a szövetség júliusi vilniusi csúcstalálkozója előtt; szerinte úgy tűnt, már minden rendeződött, kivéve a támogatás mértékét, amelyet Ukrajnának a NATO-ban akarnak adni. Siemoniak úgy véli,
Kifejezetten veszélyes ez egy olyan állam esetében, amely nukleáris fegyverekkel és interkontinentális ballisztikus rakétákkal rendelkezik, és amely megszállt egy olyan országot, amely együttműködik a Nyugattal. Egy ilyen lázadás nagyon komoly következményekkel járhat, ugyanis a fegyverek átláthatatlan módon gazdát cserélhetnek Oroszországban.
A politikus úgy látja, az instabil Oroszország ugyanolyan veszélyes, mint az agresszív Oroszország.
Varsóban senkinek sem szabad politikailag kihasználnia a helyzetet”
– fogalmazott. Leszögezte: Lengyelországnak szorosan együtt kell működnie a NATO-val és az EU-val, és követelnie kellene, hogy az Észak-atlanti Tanács üljön össze Brüsszelben, hogy megvitassa a helyzetet. Szerinte a csúcstalálkozónak napirendre kellett volna tűznie a csapatok megerősítését a keleti oldalon, ugyanis ez csökkentené a helyzet eszkalálódásának kockázatát a régióban.
Tomasz Siemoniak meggyőződése, hogy hosszú távon nincs esélye a politikai győzelemre, de
Kiemelte, hogy egy milliós város egy zsoldoscsoport irányítása alá került, ami világossá tette, hogy egy magánhadsereg képes destabilizálni Oroszországot. Ugyanakkor felhívta arra is a figyelmet, hogy a zsoldosok nem demokraták vagy forradalmárok, hanem azok, akik káoszba vezetik Oroszországot. Hozzátette: rövid távon Putyin valószínűleg képes lesz leverni ezt a lázadást, hosszú távon azonban a következmények messzemenőek lesznek.
A lap politikai elemzője, Reinhard Veser szerint halálos veszély fenyegeti Putyint, mert még sosem csúszott ki ennyire a kezéből az irányítás, és
Az elemző emlékeztetett rá, hogy Jevgenyij Prigozsin már régóta nagyon hasznos a Kreml számára. A zoldos hadereje, a Wagner harcolt a Donyec-medencében, Szíriában, Líbiában, a Közép-afrikai Köztársaságban és másutt, ahol a Kreml nem tudta vagy nem akarta nyíltan használni a hadsereget bizonyos feladatokra.
A szerző szerint most Prigozsin egzisztenciális problémává vált Vlagyimir Putyin orosz elnök és klientúrája számára. Az elemző szerint ez teljesen független attól, hogy a Prigozsin által szombat este elindított fegyveres zavargás véget ért. Reinhard Veser úgy látja, a mostani zűrzavar rávilágít Putyin uralmi rendszerének gyengeségeire, amelyben az állami intézmények erodálódtak,
***
Nyitókép: Wagner / ANADOLU AGENCY / Anadolu Agency via AFP