Ön többek között a kelet-európai rendszerváltást is kutatta. Összességében sikeres politikai átmenetnek látja?
Ez a folyamat egy kettős átalakulás volt, ugyanis a politikai rendszer váltása mellett átalakult a gazdaság rendszere is. Ebből a kettősségből adódik a kelet-európai rendszerváltás sajátos arculata. Az alapja az volt, hogy egy egypárti kommunista rendszerből, amelyben nem lehetett más alternatívákra voksolni, egy demokratikus rendszert alakítottak ki, amelyben létrejött a szabad és tisztességes választás lehetősége.
Ez a rendszer három évtizede működik, van választás, vannak versengő pártok,
ebből a szempontból a rendszerváltás elérte a célját. A másik szempont szabadságjogok milyensége: a kommunista világban ezeket elnyomták, a demokratikus rendszerben ezek megélhetőek.
A kelet-európai emberek alapvető élmények az új világban az volt, hogy az új intézmények törékenyek voltak, a gazdasági átalakulásban felerősödött az egzisztenciális bizonytalanság, az életszínvonal esett. Három évtizeddel a váltás után Magyarország milyen képet mutat?
Szerintem Magyarország megbirkózott ezekkel az átalakulásbeli kihívásokkal. A demokrácia jellemzője azonban az, hogy önreflektív, így mindig dolgozni kell rajta. A rendszerváltás első szakaszát a gazdasági nehézségek jellemezték, az állam nagy volt és nem hatékony, a középosztály is szegény volt. Magyarország óriási lépést tett a gazdaság újraszervezésében és az állam hatékonyságának növelésében, az ország vonzza a külföldi befektetéseket, az állam széles skálán képes munkahelyeket teremteni.
A makrogazdaság szintjéről beszél, de az átlagemberek szintjén esetleg más a kép, főleg most, az inflációs krízis idején. 1990-ben nagy várakozások voltak, hogy megközelítjük néhány évtizeden belül az osztrák életszínvonalat, de 33 év után sem vagyunk a közelében.
Ez egy nehéz ügy.
A demokrácia nem feltétlenül ígér gazdasági fejlődést. A demokrácia a szabadságjogok érvényesülését ígéri,
és ha van egy hatékony állam, akkor teremtődhetnek meg a gazdasági fejlődés feltételei. Sok demokratizálódott ország élte ezt át, amit mond, vagyis, hogy van egy fejlődési plafon, amelyet a gazdasági teljesítmény nem tud áttörni. Szakterületem a latin-amerikai demokráciák fejlődése – ott ugyanezt látni, van életszínvonal-emelkedés, de nem képesek utolérni a mércének tekintett fejlettebb államok szintjét. Magyarország sok területen képes volt felzárkózni, de a jövedelmi különbségeket meghatározó tényezőkre egyes szektorok nagyobb hatással vannak, ezekben pedig Magyarország nem tudta zárni a rést.