Miskolcon tett fontos bejelentést Orbán Balázs
A miniszterelnök politikai igazgatója elárulta, újjászületik és új funkciót kap a Korona Szálló.
Dorit Geva, a CEU politikai szociológia-professzora dicsérte a bécsi egyetemet vásárló MCC-t. Szerinte az MCC a CEU konzervatív antitézise.
Nem csitul a nemzetközi hírverés az Mathias Corvinus Collegium új bécsi egyeteme kapcsán. Az osztrák Der Standard lejárató célzatú, de egy névtelen nyilatkozattól eltekintve kizárólag pozitív vagy semleges nyilatkozatokat tartalmazó írása után most a Times Higher Education felsőoktatási szaklap foglalkozott a bécsi egyetemvásárlással.
Bár a címben azt állítják, „a tudósok az Orbánhoz kötődő kollégium befolyásától félnek a bővítést követően”, amely szerintük „a populista vezető ideológiájának külföldi terjesztésére szolgáló kísérlet”,
Az írásban megemlítik: a bécsi Modul University Vienna 90 százalékát megvásárló intézményt 1996-ban Tombor András magyar üzletember alapította, mára pedig Magyarországon 14, a határokon túl 9 képzési központja van. A magyar állam a Mol és a Richter állami részvénypakettjeinek osztalékával támogatja az MCC tehetséggondozó munkáját, az intézmény vezetésében pedig helyet foglal Orbán Balázs miniszterelnöki politikai igazgató, illetve Csák János kulturális és innovációs miniszter is.
A Times Higher Education úgy tudja, az MCC azért vette meg a Modul University Viennát, mert „az akvizíció bécsi diákcseréket tenne lehetővé” az intézmény egész Kárpát-medencére kiterjedő diáksága számára, illetve „lehetővé teszi, hogy az MCC kutatói együttműködjenek a Modul gyakran idézett csapatával, és »jelentős nemzetközi kutatási projektekbe« léphessenek be”.
A lap megkereste Karl Wöbert, a Modul rektorát, aki arról tájékoztatta a Times Higher Educationt: nem aggódik amiatt, hogy az akvizíció politikai befolyásgyakorláshoz vezetne, az MCC nem tervezi a Modul oktatási és kutatási tevékenységének irányán, s „a Modul University Vienna mindig független marad majd a politikai befolyástól, akár az MCC, akár bármely korábbi tulajdonosunk irányából”.
A cikkben megszólal Dorit Geva, a CEU politikai szociológia-professzora,
„Egy MCC-s eseményen részt venni egészen olyan érzés, amilyen a CEU volt korábban: rendkívül jó adottságokkal bír, nagyon nyitottnak érződik, nagyon nemzetközinek.
Egy olyan helynek tűnik, amely nevet csinál magának, és ahol kifejlődik egy új generáció” – mondja. „Abszolút ez volt a CEU projektje” – teszi hozzá a professzor.
Geva ugyanakkor úgy látja, az MCC „ambíciói túlnyúlnak a CEU-éin abban, hogy az általános iskolásoknak is kínálnak képzéseket”, s az MCC víziója „nem thatcherita vízió az egyetemek és a felsőoktatás szerepéről, hanem ott van benne a »lélek« vallásos koncepciója, amely túlmutat a munkaerőpiacra való felkészítésen”.
A professzor azt is hozzáteszi, a bécsi Modul Egyetem megvásárlása „fémjelzi Orbán azon ambícióját, hogy az oktatáson keresztül formálja át az európai politikai térképet”.