Tiltakozásom fejeztem ki az Európai Parlament LIBE szakbizottságának elnökéhez
A LIBE sajnálatos döntése tiszteletlen a Tanáccsal, mint az Európai Unió intézményével szemben és súlyosan sérti a lojális együttműködés elvét.
Az olasz külügyminiszter szerint a Néppártnak folytatnia kell a párbeszédet az uniós választások után az Európai Konzervatívok és Reformerek (ECR) pártcsaládjával, és támogatja az egyhangú uniós, döntéshozatal korlátozását is.
A jobbközép Európai Néppárt (EPP) és az Európai Konzervatívok és Reformerek (ECR) pártcsaládjai közötti párbeszédet folytatni kell annak reményében, hogy a 2024-es európai választások után szilárd többség alakuljon ki az Európai Unió kormányzásához – mondta Antonio Tajani olasz miniszterelnök-helyettes és külügyminiszter az EURACTIV-nak adott interjújában.
A közvélemény-kutatások szerint
a liberális Renew Europe viszont kizárja a jobboldali „szélsőségesekkel” való együttműködést, ez valószínűleg még bonyolultabbá teheti majd a következő Európai Parlament vezetését.
Tajani a Silvio Berlusconi által vezetett Forza Italia politikusa, amely az Európai Néppárt tagja, az olasz kormánykoalíció másik két tagja, a Matteo Salvini által vezetett Liga az Identitás és Demokrácia (ID) tagja, Giorgia Meloni miniszterelnök pártja az Olaszország Testvérei pedig az ECR-frakcióhoz tartozik.
Arra a kérdésre, hogy az EPP és az ECR közötti megállapodás előfeltétele annak, hogy Meloni pártja csatlakozhat-e a jövőben az EPP-hez, Tajani így válaszolt: „Jövőre európai választások lesznek,
az Európai Néppártnak kötelessége lesz azon dolgozni, hogy olyan szilárd többséget alakítson ki, amely a következő öt évben irányítani tudja az Európai Uniót.
Fontos, hogy az ECR és az EPP közötti párbeszéd folytatódjon. Bár különböző erőkről van szó, már most is gyakran szavaznak együtt az Európai Parlamentben” – mondta Tajani.
Az EURACTIV szerint Manfred Weber, az EU jelenlegi jobbközép vezetője határozottan támogatja a néppárt és az ECR együttműködését, bár törekvései eddig hatalmas visszhangot váltottak ki Berlinben, ahol a jobboldali pártok határozottan elutasították azt. A Europe Elects előrejelzése szerint a konzervatív-nacionalista ECR-képviselőcsoport, amely jelenleg a hatodik erő az Európai Parlamentben, egyre közelebb kerül ahhoz, hogy 85 mandátummal a harmadik legnagyobb frakcióvá váljon a következő EP-választáson.
A harmadik lehetséges koalíciós partner Tajani szerint a „centrista”, valójában főleg liberális pártokból álló Renew Europe. A csoporton belüli nemrégiben történt belső megállapodás azonban bonyolítja a helyzetet – írta a portál. A Renew Europe képviselőcsoporthoz tartozó pártok ugyanis egyetértési nyilatkozatot írtak alá, amelynek célja, hogy közös választási platformot hozzanak létre közös jelöltekkel. A Renew Europe az Európai Demokrata Párttal (EDP), az ALDE-val és Emmanuel Macron Renaissance nevű pártjával most 101 európai parlamenti képviselővel rendelkezik.
„Ez az egyetértési nyilatkozat hasznos előrelépés a közelgő európai választások előtt, mivel olyan működési alapot teremt, amelyre támaszkodhatunk a választási kampány során” – mondta Sandro Gozi, az EDP főtitkára. A Renew egyértelművé tette, hogy
kizár minden szövetséget azokkal, akiknek a „szélsőségekhez” van közük
– utaltak ezzel az ID-re és az ECR-re. Az ANSA-nak nyilatkozva Gozi elmondta, „hangos és egyértelmű nemet mondunk erre a felvetésre. Már írásban is megfogalmaztuk, ez egy erős politikai elkötelezettség, és a választási kampányunk során meg fogjuk ismételni: nekünk más elképzelésünk van Európáról”. Melonit Gozi „neonacionalistának” nevezte.
A szocialisták és demokraták (S&D) már korábban is ugyanezt az álláspontot képviselték, az EPP-vel való együttműködést a korábbi egyetértésük ellenére ugyanezen okból elutasították. Az EPP „egy nagyon veszélyes irányba tart: a szélsőjobb felé” – mondta nemrég az S&D elnöke, Iratxe García az EURACTIV-nak.
Az EPP hevesen reagált az interjúra, és Garcíát támadta. „Megértem, hogy megpróbálja elrejteni az S&D gyengeségeit, amely nap mint nap együttműködik a szélsőbaloldali erőkkel, amelyek szisztematikusan védik Moszkva és Peking politikai pozícióit, és amely nyíltan Európa-ellenes” – mondta Pedro Lopez, az EPP sajtófőnöke az EURACTIV-nak.
Tajani a portálnak negatívan nyilatkozott a jelenlegi uniós döntéshozatali eljárásokról, az egyhangú döntéshozatalról – mondván, hogy az gyakran eredménytelenséget okoz, és korlátozza az EU-t.
„A Tanács gyorsabban és hatékonyabban döntene minősített többségi szavazással
olyan kulcsfontosságú területeken, mint az adózás és a külpolitika” – mondta. Tajani azt is támogatja, hogy gyakrabban használják az uniós szerződésekben már előírt eszközöket, például a „passerelle záradékokat”, amelyek lehetővé teszik egy jogalkotási eljárás módosítását a szerződések formális módosítása nélkül.
„Olaszország készen áll arra, hogy mind az intézményi struktúra, mind a döntéshozatali folyamatok célzott reformfolyamatát felvállalja, a szubszidiaritás, az átláthatóság és az időszerűség elveinek megfelelően, amelyeknek mindig a cselekvésünket kell inspirálniuk” – jegyezte meg Tajani.
A sokat vitatott uniós alapszerződések reformjával kapcsolatban azt mondta, hogy ez lenne a módja annak, hogy Európa „megújuljon” és „újrainduljon”.
„Vannak olyan reformok, amelyeket nem lehet tovább halogatni,
amelyek közül néhányat a meglévő szerződések mellett is meg lehet valósítani, míg másokhoz azok módosítására van szükség” – mondta az olasz politikus, hozzátéve, hogy az Európai Parlamentnek jogalkotási kezdeményezési jogkört kell biztosítani. „Ezért fontos a reformfolyamat elindítása. Hogy egy egyezmény vagy egy kormányközi konferencia révén, majd meglátjuk” – zárta Tajani.
Nyitókép: Franck ROBICHON / POOL / AFP