A jobbközép Európai Néppárt (EPP) és az Európai Konzervatívok és Reformerek (ECR) pártcsaládjai közötti párbeszédet folytatni kell annak reményében, hogy a 2024-es európai választások után szilárd többség alakuljon ki az Európai Unió kormányzásához – mondta Antonio Tajani olasz miniszterelnök-helyettes és külügyminiszter az EURACTIV-nak adott interjújában.
A közvélemény-kutatások szerint
az ECR lesz a harmadik legnagyobb politikai csoport a következő uniós parlamentben,
a liberális Renew Europe viszont kizárja a jobboldali „szélsőségesekkel” való együttműködést, ez valószínűleg még bonyolultabbá teheti majd a következő Európai Parlament vezetését.
Tajani a Silvio Berlusconi által vezetett Forza Italia politikusa, amely az Európai Néppárt tagja, az olasz kormánykoalíció másik két tagja, a Matteo Salvini által vezetett Liga az Identitás és Demokrácia (ID) tagja, Giorgia Meloni miniszterelnök pártja az Olaszország Testvérei pedig az ECR-frakcióhoz tartozik.
Arra a kérdésre, hogy az EPP és az ECR közötti megállapodás előfeltétele annak, hogy Meloni pártja csatlakozhat-e a jövőben az EPP-hez, Tajani így válaszolt: „Jövőre európai választások lesznek,
az Európai Néppártnak kötelessége lesz azon dolgozni, hogy olyan szilárd többséget alakítson ki, amely a következő öt évben irányítani tudja az Európai Uniót.
Fontos, hogy az ECR és az EPP közötti párbeszéd folytatódjon. Bár különböző erőkről van szó, már most is gyakran szavaznak együtt az Európai Parlamentben” – mondta Tajani.
Az EURACTIV szerint Manfred Weber, az EU jelenlegi jobbközép vezetője határozottan támogatja a néppárt és az ECR együttműködését, bár törekvései eddig hatalmas visszhangot váltottak ki Berlinben, ahol a jobboldali pártok határozottan elutasították azt. A Europe Elects előrejelzése szerint a konzervatív-nacionalista ECR-képviselőcsoport, amely jelenleg a hatodik erő az Európai Parlamentben, egyre közelebb kerül ahhoz, hogy 85 mandátummal a harmadik legnagyobb frakcióvá váljon a következő EP-választáson.
A harmadik lehetséges koalíciós partner Tajani szerint a „centrista”, valójában főleg liberális pártokból álló Renew Europe. A csoporton belüli nemrégiben történt belső megállapodás azonban bonyolítja a helyzetet – írta a portál. A Renew Europe képviselőcsoporthoz tartozó pártok ugyanis egyetértési nyilatkozatot írtak alá, amelynek célja, hogy közös választási platformot hozzanak létre közös jelöltekkel. A Renew Europe az Európai Demokrata Párttal (EDP), az ALDE-val és Emmanuel Macron Renaissance nevű pártjával most 101 európai parlamenti képviselővel rendelkezik.