Példátlan módon az Európai Parlament megkérdőjelezi, hogy a jövő héten szavazásra kerülő új határozattervezet szerint Magyarország vállalhatja-e jövőre az EU soros elnökségét, írja az EUobserver. A parlament „megkérdőjelezi, hogy Magyarország hogyan képes 2024-ben hitelesen teljesíteni ezt a feladatot, tekintettel az uniós jog és az uniós szerződés 2. cikkében foglalt értékek, valamint az őszinte együttműködés elvének be nem tartására” – áll a határozattervezetben, amelyről bővebben ide kattintva olvashat. Az állásfoglalásról várhatóan jövő csütörtökön (június 1-jén) szavaznak.
„Ha Magyarország nem tesz intézkedéseket a jogállamiság javítása érdekében, akkor
szerintem alkalmatlanok arra, hogy 2024-ben az EU soros elnökségét betöltsék”
– mondta Malin Björk, baloldali svéd EP-képviselő, az állásfoglalást támogató törvényhozók egyike. „Ha a Tanács nem tesz lépéseket annak érdekében, hogy ezt világossá tegye, azt szeretném, ha mi az EP-ben határozottan lépnénk. Ez különböző dolgokat jelenthet, például a jogalkotási tárgyalások felfüggesztését, vagy azt, hogy nem hívjuk meg a magyar minisztereket a bizottsági munkára és az ülésekre” – mondta Björk arról, hogy milyen intézkedéseket tehetne a parlament.
Magyarország 2024 júliusában veszi át hat hónapra a Tanács soros elnökségét. „Ez lesz az első alkalom, hogy egy olyan tagállam veszi át a Tanács soros elnökségét, amely a 7. cikk szerinti eljárás alatt áll” – mondta Gwendoline Delbos-Corfield francia zöldpárti EP-képviselő, aki a 7. cikk szerinti eljárás kulcsfontosságú törvényhozója Magyarországgal kapcsolatban, és támogatja az állásfoglalást.
Komolyan aggódunk amiatt, hogy a magyar kormány képes-e vezetni az EU Tanácsának elnökségét és betartani az európai értékeket,
amíg Magyarország nem tekinthető működő demokráciának” – tette hozzá.
Nyitókép: MTI/Máthé Zoltán