Eltörölné a kisebb országok vétójogát az EU, ráadásul pont az unió közös kül- és biztonságpolitikájának területén

2023. május 05. 08:57

A reform a nagy tagállamoknak kedvezne, miközben a kisebbek véleményét figyelmen kívül hagyná, de az osztrák kancellár szerint „az európai országok sokszínűsége nem teher”.

2023. május 05. 08:57
null

Németország vezetésével új lendületet vett a külpolitikai és védelmi döntéshozatalt érintő megközelítés reformja, miután évek óta tartó belharcok alakultak ki a kérdésben – írta meg az Euractiv.

A portál szerint a reformot egy kilenc országból álló csoport támogatja, amelynek tagjai: Belgium, Finnország, Franciaország, Németország, Olaszország, Luxemburg, Hollandia, Szlovénia és Spanyolország. Az említett tagállamok felhívást tettek közzé az EU közös kül- és biztonságpolitikájáról (KKBP) történő döntéshozatal felülvizsgálatára.

Céljuk, hogy „javítsák külpolitikai döntéshozatalunk hatékonyságát és gyorsaságát, tekintettel Oroszország Ukrajna elleni agresszív háborújára és az EU előtt álló növekvő nemzetközi kihívásokra. Az EU külpolitikájának kiigazított folyamatokra és eljárásokra van szüksége ahhoz, hogy az EU mint külpolitikai szereplő megerősödjön, és a jobb döntéshozatal is kulcsfontosságú ahhoz, hogy az EU alkalmas legyen a jövőre” – fogalmaztak közös nyilatkozatukban.

A csoport az egyhangú döntés helyett minősített többségi szavazást szorgalmaz a kulcsfontosságú külpolitikai és védelmi kérdésekben.

Ennek értelmében a 27 tagállamból 15-nek kellene egyetértenie – feltéve, hogy az EU 450 milliós lakosságának több mint 65 százalékát képviselik. A rendszer Franciaországnak és Németországnak, az EU két legnépesebb országának kedvezne.

Miközben az EU tagállamai és intézményei általában egyetértenek abban, hogy a blokk túl gyakran túl lassan cselekszik, különösen válsághelyzetekben, a szavazási módszer megváltoztatására tett korábbi kísérletek kudarcot vallottak, mivel

a kisebb országok – különösen a közép-európai államok – attól tartanak, hogy politikai aggályaikat figyelmen kívül hagyják.

A reform ellenzői azzal érvelnek, hogy vesztesek lennének, ha minden döntést minősített többségi szavazással hoznának meg a kül- és biztonságpolitikában nem, mivel az alapvető nemzeti szuverenitást képvisel.

Karl Nehammer osztrák kancellár felszólalt a javaslat ellen, hangsúlyozva, hogy az EU-n belüli konszenzus megtalálása „kimerítő” lehet, de ez „a demokrácia és a sokszínűség hozzáadott értéke”.

– mondta Nehammer csütörtökön az osztrák parlamentben tartott beszédében.

A reform előtt viszont továbbra is számos akadály áll, ugyanis a 27 tagállamból 14 tagállam egyszerű többsége szükséges a szerződésmódosításról szóló tárgyalások megkezdéséhez, viszont bármilyen jogilag kötelező érvényű megállapodáshoz mind a 27 uniós tagállamnak ratifikálnia kellene a kérdést. További akadályt jelent, hogy néhány uniós tagállam valószínűleg népszavazást tartana a kérdésről – ez a lépés 2005-ben az alkotmányszerződés elutasításához vezetett.

A reformot támogatók csoportja közölte, hogy célja az uniós intézményekkel való koordináció és az összes tagállammal való szoros együttműködés, és más országokat is felkér, hogy csatlakozzanak reformtörekvéseikhez.

 

Nyitókép: Valeria Mongelli / Hans Lucas / Hans Lucas via AFP

Összesen 367 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Igazszó
2023. május 14. 17:49
A nagy felhorgadás közepette felhívnám a figyelmet, hogy a vétótlan köpcös geci ugyan annak az antimagyar bandának a tagja, amelyik a bukott eu alkotmány helyett a lisszaboni szerződést extra sürgősséggel megszavazta. No ez a lisszaboni szarság rengeteg területen bevezette a többségi döntést és elvonta a vétó jogát - amit nem mellesleg a vétótlan köpcös geci egyszer sem gyakorolt. Tehát abbam reménykednie bárkinek, hogy nem lesz ismét sunyi gyáva csicska, hiú remény. Tartott, megzsarolt gyáva csicska. Bármit aláír, leszarva a saját népét, hazáját is.
Palatin
2023. május 06. 20:49
Babits Mihály, kedvenc költöm ezt írná ma a brüsszeli kígyófészekröl és hazai csatlósairól "Bigott, becstelen brüsszeli bagázs" címmel: Bár bolygónk bajai baljóslatúan bokrosodnak, Bölényként bömbölő, bukott bajkeverő betyárok Bírálgatják büszke bajnokunk békés buzgalmát. Bárdolatlan, becstelen blöffölés, bizony barátaim. Balgatag bürócsődörök becsvágya burjánzik, Botozásra, belezésre, boncolásra bujtogatnak. Bizalmat bitorló bennfentesek becsmérelnek, Beteges bárgyúság, bűnös, borgőzös borzadály. Botrányosan bomlasztó, békétlen, botor beszéd, Bujkáló, bugyuta besúgók bókolgatnak beszarin, Burjánzó, bávatag butaság bugyborékol belőlük, Bágyadt bölcsesség borús bűntudattal bódorog. Belföldön bünös barbárok bujtogatnak bugrisokat, Bolsevik baromságokat bégetve bubikat bepaliznak, Bizalmaskodó bohémséggel bókolnak bácsikáknak. Büneitekért Belzebúbnak bugyraiban bünhödjetek.
Palatin
2023. május 06. 20:38
Erröl természetesen lehet álmodozni. Európában a vélemény szabadság a világon a legszélesebben értelmezett. Habár mondani nem mindent szabad, de álmodni bármit.
FRIK
2023. május 06. 17:57
Ideje volt már!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!