Bocsánatkérésre kényszerült a Guardian brit baloldali lap, miután megjelentetett egy antiszemita karikatúrát, amely a BBC távozó elnökét, Richard Sharpot támadta.
Az újság elismerte, hogy a sokkoló karikatúra – amely a szombati számban és a honlapon is megjelent, mielőtt eltávolították volna – nem felelt meg a szerkesztési normáknak – írják az ügyről hírt adó brit sajtóbeszámolók. „A Guardian bocsánatot kér Sharp úrtól, a zsidó közösségtől és mindenkitől, akit megsértett” – szól a bocsánatkérés.
A Martin Rowson által készített karikatúra a zsidó származású Sharpot egy vigyorgó, nagy orrú bankárként ábrázolta, aki egy véres disznófej mellett sétál el egy arannyal és egy tintahallal teli dobozt cipelve. A tintahal utalás Sharp korábbi munkaadójára, a Goldman Sachsra, amelyet a Rolling Stone egyszer úgy jellemzett, mint „egy nagy vámpírtintahalat, amely az emberiség arca köré tekeredik, és könyörtelenül beledugja vértölcsérét mindenbe, aminek pénzszaga van”.
Dave Rich antiszemitizmus-szakértő szerint a tintahalak képeit gyakran használják annak az összeesküvés-elméletnek az ábrázolására, hogy a „zsidó erők” csápjaikkal körbetekerték a társadalmat és a hatalmat. „Richard Sharp ábrázolása a Guardian karikatúráján pontosan beleillik abba az antiszemita hagyományba, amely a zsidókat túlméretezett, groteszk vonásokkal ábrázolja, gyakran a pénzzel és a hatalommal együtt. Ez megdöbbentő” – mondta.
Utóbb a karikatúrát készítő Martin Rowson is bocsánatot kért, elismerve „figyelmetlenségét és meggondolatlanságát”. Hozzátette: „Sokan érthető módon nagyon feldúltak”.
A Guardian azt nem közölte, hogy Rowson vagy bármely más szerkesztőségi munkatárs ellen vizsgálat indul-e.
A Guardian legutóbbi bocsánatkérése napra pontosan egy hónappal azután történt, hogy a lap tulajdonosának elnézést kellett kérnie az újság rabszolga-kereskedelemhez fűződő történelmi kapcsolatai miatt.
Nyitókép: Adrian Dennis / AFP