Szijjártó: A gazdasági együttműködés az amerikai-magyar kapcsolatok legjobban működő pillére

2023. április 03. 15:25

A kormány számít a hazánkban jelen lévő amerikai cégekre – jelentette ki hétfőn a külgazdasági és külügyminiszter Budapesten.

2023. április 03. 15:25
null

A minisztérium közleménye szerint a tárcavezető az Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham) üzleti fórumán azt hangoztatta, hogy naiv illúziónak bizonyult a tavalyi év elején az a remény, hogy nyugodtabb idők jönnek a koronavírus-járvány után, ugyanis kitört az ukrajnai háború, és ennek nyomán példátlan módon, rövid időn belül kétszer is a feje tetejére állt a világgazdaság. Beszédében a súlyos kihívásokat emlegette, és aláhúzta, hogy ugyan regionális fegyveres konfliktusról van szó, annak az árát egész Európa fizeti az egekbe szökő infláció, a magas élelmiszer- és energiaárak, illetve a kontinens versenyképességének romlása miatt.

Nagy hibának nevezte, hogy Európa versenybe bocsátkozott a világ vezető katonai hatalmának számító Egyesült Államokkal az Ukrajnának nyújtott védelmi segítségnyújtás terén. Rámutatott, hogy a háború Európában zajlik, s bár a negatív következmények globálisak,

legsúlyosabban mégis a szomszédságban érezhetők, nem az országtól több ezer kilométerre.

Kitért a gazdasági nehézségekre válaszként hozott amerikai inflációcsökkentési törvényre is, kiemelve, hogy a jogszabály Európa számára hátrányos, az Egyesült Államok szempontjából azonban hazafias és érthető. Ezzel szemben, szavai szerint, az európai uniós válaszlépések, azon belül is főként a szankciók negatív hatással vannak a helyi gazdaságra, amely szenved a korlátozásoktól, miközben nincs közelebb a háború vége.Szijjártó Péter közölte, hogy az ukrajnai eszkaláció kockázata ráadásul magasabb, mint eddig bármikor, részben a fokozott fegyverszállítások, részben a nukleáris fenyegetőzés miatt.

Úgy vélekedett, hogy Magyarország a diplomáciai rendezést képviselő álláspontjával kisebbségben van a transzatlanti szövetségben, de a világ nem csak ezen országokból áll, és a „buborékból kitekintve” jól látható, hogy a kormány a globális többséghez tartozik ez ügyben.

Kiemelte, hogy a háború egyik legkárosabb következménye a blokkosodás újraindulása, ami különösen rossz hír Közép-Európa számára, hiszen a régió mindig rajtavesztett Kelet és Nyugat konfliktusán. „Ezért ehelyett konnektivitásra és kölcsönös tiszteletre alapozott együttműködésre lenne szükség” – mondta.

Kelet és Nyugat találkozása

Hozzátette, hogy az európai gazdasági fejlődés alapját a fejlett nyugati technológiák és a könnyen elérhető, olcsó orosz energiahordozók kombinációja jelentette eddig, a kötelékek azonban elvágásra kerülnek, de a helyzet tovább is romolhat, mert egyesek az európai-kínai együttműködést is fel akarnák számolni, ami „kiütné” az európai gazdaságot. A miniszter arról számolt be, hogy Magyarország nem diszkriminálja egyetlen állam vállalatait sem, így a keleti és a nyugati beruházások találkozási pontjává vált az autóiparban, ami garancia a hosszú távú gazdasági növekedésre és védettséget jelent a bizonytalanságokkal szemben.

Emlékeztetett, hogy hazánkban mindhárom német prémium autómárkának gyára van, s a világ hét legnagyobb elektromos akkumulátorgyártójából már ma is jelen van három, miközben a szektorban a nyugati vállalatok teljesen függővé váltak a keleti partnerektől, így az európai-kínai kapcsolatok elvágása rendkívül súlyos sebeket ejtene a gazdaságon.

Végül pedig közölte, hogy az amerikai cégek alkotják Magyarországon a második legnagyobb beruházói közösséget, 1700 vállalat mintegy 107 ezer embert foglalkoztat, és 2022-ben – 16 százalékkal – megdőlt a kétoldalú kereskedelmi forgalom rekordja. Tájékoztatása szerint a kormány az utóbbi nyolc évben 103 amerikai beruházást támogatott nagyjából kétmilliárd dollárral, és jelenleg is nyolc társasággal folynak ilyen tárgyalások.

Hangsúlyozta, hogy ma a gazdasági együttműködés az amerikai-magyar kapcsolat legjobban működő pillére, ami gyakori, amikor Budapesten jobboldali, Washingtonban pedig demokrata párti vezetés van, s a kormány számít az amerikai cégekre a viszony életben tartása érdekében. Érintette a kettős adóztatás elkerüléséről szóló szerződés felmondását is, üdvözölve, hogy az amerikai republikánus párti vezetők ígéretet tettek annak újrakötésére kormányváltás esetén.

(MTI)

Nyitókép: Szijjártó Péter Facebook-oldala

Összesen 10 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Anomander
2023. április 05. 20:54
Ne legyél már ilyen gáz, nekem soha nem volt gondom az ilyesmivel, nem vagyok a falu bikája, de szerencsére nem vagyok LMBTQ izé, nem panaszkodhatok a lányokra. Ettől függetlenül engem egyáltalán nem zavarnak. Az zavar, ha valaki a más halálát kívánja. Sokkal betegebb, mint buziknak lenni, vagy bubunak. :D
Anomander
2023. április 03. 16:19
Súlytalan egy kis pojáca ez a mi külgazdasági miniszterünk a főnökével együtt. Már kínos mindkettő.
KamuGeli
2023. április 03. 15:52
Minden más kapcsolatot szétvertek az amerikai balliberális barmok. Szélsőséges, pénzéhes csürhe Nuland/Pelosival az élen. Két év kellett és csak kierőszakoltak egy háborút. Persze Európában, még véletlenül sem Amerikában.
nempolitizálok
2023. április 03. 15:51
Ebben nagyon igaza van, mert az USA libsijei tragédia. Mint valamikor a szovjetek. Pedig a demokrácia lényege az, hogy minden ország lakossűga olyan kormányt választ amilyet akar, ha olyat akar, akár USA elleneset is. Ami a gáz, hogy esetünkben még csak szó sincs erről, a libsik szemében már attól ellenség egy ország kormánya, hogy nem akarja átvenni idióta emberellenes ideológiájukat és nem csak azokkal akar jóban lenni, akikre az amerikai libbant rámutat.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!