Az elmúlt napok turbulens diplomáciai afférjai és a kiszivárgott titkosszolgálati információk kavalkádjában evickélve úgy érezhettük magunkat, hogy egy James Bond filmbe csöppentünk. Először az ukrán hadsereg kiképzéséről, felfegyverzésének ütemtervéről és a sokat emlegetett tavaszi ukrán ellentámadásról láttak napvilágot egyes szakértők által valódinak, mások szerint részlegesen torzítottnak, vagy egyenesen az orosz információs hadviselés részének titulált titkos, amerikai hírszerzési információkat tartalmazó dokumentumok.
Igen ám, de itt még nem áll meg a történet, az információszivárogtatás első, az ukrajnai katonai helyzetre vonatkozó hullámát rögvest több tucat másik dokumentum követte. A legfrissebb hírek szerint az USA visszatért, vagyis folytatta a már tőle megszokott, szövetségesi mivoltra tekintet nélküli kémkedését. Természetesen, ahogy Demkó Attila biztonságpolitikai szakértő kiemelte, ezért még csak igazán haragudni sem lehet az Egyesült Államokra, ugyanis nagy valószínűséggel a világ minden állama hasonlóan cselekedne, ha az amerikaiakéhoz hasonló titkosszolgálati apparátussal rendelkezne.
A hazai közbeszéd középpontjába leginkább az Economist által megszellőztetett hír került, miszerint az amerikaiak az izraeli, dél-koreai és más európai szövetségesek mellett
magasrangú magyar politikai szereplőket is megfigyelhettek.
A lap cikke szerint a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) információkat gyűjtött a magyarországi politikai vezetésről. Az ügynökség jelentései kitérnek arra, hogy Orbán Viktor magyar miniszterelnök az Egyesült Államokat nevezte meg pártja egyik legfőbb ellenfelének, és állítólag azt is megjegyzik, hogy a magyar kormány kifejezetten védi kapcsolatait Oroszországgal és Kínával. A CIA hírszerzési jelentése szerint az, hogy Orbán az Egyesült Államokat egy februári politikai-stratégiai találkozón a legfőbb ellenfelek közé sorolta, „az Amerika-ellenes retorika szintjének eszkalálódását jelenti”.
Nem precedens nélküli a szövetségesek utáni kémkedés az amerikaiak részéről
2013-ban Edward Snowden számítógépes szakember, volt CIA alkalmazott többek között olyan kémprogramok létezését és működését hozta nyilvánosságra, mint a PRISM, az NSA telefonhívás-adatbázis és a Boundless Informant. Továbbá Snowden fedte fel az Amerikai Egyesült Államok Nemzetbiztonsági Ügynöksége (NSA) Tailored Access Operations nevű szervezeti egységének létezését és tevékenységének fő vonalait is. Tehát több mint tíz éve köztudott, hogy
az NSA olyan vezető európai tisztségviselők után kémkedett, mint Angela Merkel