Eretnek az, aki hisz Hugh Grant hazugságainak
Vallásról, hitről és választásról veszélyes a nagyközönségnek nyilatkozni vagy akár szónokolni, mert könnyű belefutni abba a hibába, hogy alaptalanul valótlanságokat állítunk.
Civilizációs fordulóponthoz érkezett a francia társadalom.
A statisztikák szerint a muszlim közösség jobban gyakorolja a hitét, mint a katolikus közösség Franciaországban: A lakosság 5,8 százaléka gyakorló muzulmán, 4,35 százaléka gyakorló katolikus – írja a European Conservative. A francia állami statisztikai hivatal (INSEE) éppen idén húsvétkor tette közzé jelentését a vallásgyakorlás helyzetéről Franciaországban. Az adatok azt mutatják, hogy
Az INSEE a francia lakosság 5,8 százalékát tartja gyakorló muzulmánnak, míg a gyakorló katolikusok aránya csak 4,35 százalékot éri el. A „gyakorló” kifejezés a felmérésben a heti ima gyakorlását jelentette. Ez a különbség a muszlim közösség intenzív gyakorlatával magyarázható. Bár számszerűen kevesebben vannak, mégis a vallásukat gyakorlók aránya magasabb, mint a katolikus közösségben.
Bár továbbra is a katolikus vallás a legnagyobb vallási felekezet a franciák körében – a lakosság 29 százaléka –, ez az arány folyamatosan csökken.
A muszlim vallás terjedésének dinamizmusa a családokon belüli hitátadás intenzitásán keresztül is megfigyelhető. A muszlim szülők által neveltek 91 százaléka tartja magát muszlimnak, míg a katolikus szülők által neveltek 67 százaléka vallja magát katolikusnak. Az INSEE általánosabban fogalmazva megjegyzi, hogy a Franciaországba érkező bevándorlók – származási régiójuktól függetlenül – sokkal erősebb vallási hovatartozással rendelkeznek, mint a több generáció óta Franciaországban élő nagyvárosi lakosok.
Ez a jelenség összhangban van egy általánosabb tendenciával: a francia lakosság egészét érintő vallási elégedetlenséggel. Az INSEE már 2019-2020-ban is arról számolt be, hogy
Ez a szám a legfiatalabbak körében továbbra is növekszik. Éric Zemmour egyike volt azon kevés politikai személyiségeknek, akik rámutattak a felmérés által feltárt civilizációs fordulópontra.
A franciaországi katolikus egyház egyelőre nem kommentálta a statisztikát.
Nyitókép: BERTRAND GUAY / AFP