Stoltenberg: Fennáll a lehetősége, hogy Putyin megtámadja szomszédait

2023. április 04. 14:29

A NATO-főtitkár hangsúlyozta: semmi jele annak, hogy az orosz elnök a békére készülne.

2023. április 04. 14:29
null

Történelmi nap Finnország NATO-csatlakozása, ami a NATO-t erősebbé teszi, az észak-atlanti térség biztonságosabbá válik – jelentette ki Jens Stoltenberg NATO-főtitkár Brüsszelben kedden, a tagállamok külügyminisztereinek tanácskozását megelőzően.

Jens Stoltenberg a tanácskozásra érkezve újságíróknak nyilatkozva közölte: kora délután a finn lobogót felvonják a szövetség brüsszeli központjánál, ezzel

Finnország a NATO 31. teljesjogú tagjává válik.

Emlékeztett: április 4-én van a 74. évfordulója annak, hogy Washingtonban megalapították az Észak-atlanti Szerződés Szervezetét (NATO). „Mi is lehetne jobb módja a NATO születésnapjának megünneplésének, mint egy csatlakozási ceremóniával köszönteni a szövetség 31. tagját, Finnországot” – fogalmazott.

A finn NATO-tagság azt mutatja, hogy minden önálló és független ország szabadon hozhat döntést csatlakozásáról a katonai szövetséghez – tette hozzá a NATO-főtitkár, majd reményét fejezte ki, hogy a tagállamok jóváhagyása által Svédország is mihamarabb a szövetség tagjává válhat.

Közölte továbbá: mivel az orosz agresszió Ukrajnával szemben nem csillapodik,

kedden összeül a NATO-Ukrajna Bizottság Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter részvételével,

és megbeszélést folytat arról, miként tudja a szövetség növelni támogatását a megtámadott országnak. Hangsúlyozta: semmi jele annak, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök a békére készülne, megerősítette katonai jelenlétét a NATO-tagállamokkal közös határian, továbbá fennáll a lehetősége, hogy katonai erőt kíván alkalmazni szomszédaival szemben. Stoltenberg végezetül veszélyesnek és meggondolatlannak nevezete az orosz elnök nukleáris retorikáját, és hangsúlyozta, egy atomháborút soha sem lehet megnyerni.

A nukleáris fegyverek lehetséges bevetéséről szóló moszkvai kijelentések miatt pedig megváltozott a biztonsági helyzet, amihez szükséges hozzáigazítani a NATO nukleáris védelmi berendezkedését – jelentette ki a NATO-főtitkár, majd hozzátette: a szövetségnek nem konfliktus kiváltása a célja, hanem annak megelőzése.

(MTI)

Nyitókép: MTI/EPA/Stephanie Lecocq

Összesen 101 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Csigorin
2023. április 05. 12:43
toletek viszony nem csak a szonszedoknak kell tartani
NZoltán
2023. április 05. 10:14
Ez a Stoltenberg is úgy csinál mint a vérbeli kommunisták. Mindig másoknak tulajdonítja azt, amire éppen készül vagy vágyakozik. Aki úgy tesz és úgy hápog mint egy kacsa, az valószínű, hogy valóban kacsa, még akkor is, ha magáról ezt nem tudja, vagy tagadja ! A kommunizmus nevet és szint váltott. A vöröst szint zöldre cserélte, a kommunistát meg globalistára, az internacionalista ideológiát meg neoliberális woke-izmusra cserélte
hernadvolgyi
2023. április 05. 09:17
Akik nem provokálják, azokat biztos nem fogja megtámadni. Azokat a szomszédait sem fogja megtámadni, akik az egykori Szovjetunió szerves részei voltak és az amerikai befolyást nem sikerült az USA-nak ezekben az országokban megvalósítania. A rablógyilkos terroristák a tengeralatti gázvezeték felrobbantása után, már Oroszország természeti kincseinek megszerzésére ácsingóznak. Nézzük csak a Nyugat-Európa vezető politikusainak néhány évvel előtti állásfoglalását (többek között a már nyugdíjban lévő volt német kancellártól: Ma az egykor oly félelmetes Szovjetunió helyébe lévő Oroszország már sem az Egyesült Államok, sem Európa számára nem jelent fenyegetést- annak ellenére, hogy néhány amerikai és számos lengyel politikus ezt nem akarja belátni. A Varsói Szerződés egykor rettegett katonai szervezete már nem létezik. Oroszország ma tiszteletet parancsoló világhatalom, de többé nem a régi katonai szuperhatalom, amelynek mindenhova elér a keze. A Nyugat ugyanakkor nem sokat változott, az Észak-atlanti Szerződés és a NATO továbbra is működőképes, arról nem is beszélve, hogy egy sor közép-kelet-európai ország felvételével egészen az orosz határokig terjeszkedtek. Ez Oroszországra nézve semmiféle fenyegetést nem jelent, ám az orosz kormányokat ez a tényállás aggasztja. Láthatjuk mára minden megváltozott: az USA a NATO vezető ereje ugrásra készen arra vár, hogy mikor ronthat rá a végsőkig felprovokált, legyengített Oroszországra, NATO csatlósait is belekényszerítve az amerikai katonai, biztonsági, gazdasági érdekek érvényesítésére. Ezért Oroszországnak létkérdés, hogy bármi áron megvédje magát, akár az USA által vezetett Nyugat megleckéztetése árán is. Minket mint EU és NATO tagokat csekély katonai és gazdasági súlyunk miatt könnyen belekényszeríthetnek a nálunk erősebb szövetségeseink az angolszász hatalmak akaratának érvényesítésére, akárcsak mint a korábbi világháborúkban.
machet
2023. április 04. 20:00
Hát jól megelőztétek genyák.Mintha csak így lett volna tervezve.Ja ,így is volt?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!