A kereszténydemokraták partnereket keresnek – és önmagukat

2023. március 08. 06:29

Az Európai Konzervatívok és Reformisták frakciója a felbomlás jeleit mutatja.

2023. március 08. 06:29
null
Hans Winkler

„Az EPP és Weber Meloninak kezd gesztusokat tenni. A konzervatívok dilemmája Európa-szerte: szigorú elhatárolódás a jobboldaltól vagy együttműködés?

Szó sem lehet »titkos tárgyalásokról«, ahogyan valaki állította. Az egyik beszélgetés, amelyet Manfred Weber, a kereszténydemokrata pártokat tömörítő Európai Néppárt (EPP) vezetője a jelek szerint gyakran folytat Giorgia Meloni olasz miniszterelnökkel, egy olyan alkalommal zajlott, amely ennél nyilvánosabb nem is lehetett volna: Közvetlenül XVI. Benedek pápa január 5-i temetése után Weber az olasz kormányfő székhelyére, a Palazzo Chigibe ment.

Meloni gyönyörű fotókat terjesztett a találkozóról, hogy mindenki tudjon róla.

A megbeszélések témái sem túl titkosak. A migrációról beszéltek, az ukrajnai háborúról, Olaszország helyzetéről az EU-ban. De ezek most már az európai politika mindennapos eseményei. A valóságban Webernek legalább hosszabb távú perspektívája van. Azt akarja kideríteni, hogy van-e esély az együttműködésre az EPP és a jobboldali-fasiszta Fratelli d'Italia között. Erre az első lehetőséget a jövő évi európai parlamenti választások és az azt követő, vélhetően nehéz koalícióalakítások jelentenék. Az esély azért is kedvezőnek tűnhet számára, mert az Európai Konzervatívok és Reformerek frakciója a felbomlás jeleit mutatja. Ezt a pártcsaládot jelenleg Meloni vezeti.

Weberről köztudott, hogy ambiciózus. A négy évvel ezelőtti uniós választásokon pártcsaládja csúcsjelöltjeként indult. Akkor azonban alulmaradt Ursula von der Leyennel szemben a bizottsági elnöki poszt betöltésénél. Ambíciói nem teszik őt, a bajor CSU politikusát mindenhol népszerűvé pártjában és az európai pártcsaládban. A Melonival folytatott tárgyalásokat azonban nem tudja lefolytatni a többi vezető néppárti politikus támogatása nélkül.

Olaszország másik fasizmusa

Kik a Fratelli d'Italia? Erre a kérdésre nem csak az EPP-nek kell válaszolnia. A szokásos definíció szerint: a neofasiszta Movimento Sociale Italiano utódjaként (és ez is az olasz fasizmus hagyományai szerint) fasiszta, vagy legalábbis szélsőjobboldali párt. Ha ez a párt tiszteletet akar az európai környezetben, akkor el kell határolódnia az örökségétől, nevezetesen Mussolini személyétől - követeli Michael Gahler német CDU-s európai parlamenti képviselő. Párttársa, Gunther Krichbaum, a német Bundestag befolyásos európai politikai szóvivője másként látja a dolgokat: a fasizmus mást jelent Olaszországban, mint a német politikai szóhasználatban – mondta nemrég Bécsben. Míg Németországban a kifejezéshez antiszemitizmus és rasszizmus társul, addig Olaszországban a csengése »nem is olyan rossz«. Krichbaum azt sem tartja lehetetlennek, hogy a római zsidó közösség tagjai a Fratellit választották.

Mindenesetre Krichbaum szerint a Fratellit az EPP megfigyelés alatt tartja. Eddig mindenesetre teljesítették a Weber által az EPP-tagsághoz meghatározott kritériumkatalógust: egyértelmű elkötelezettség Európa és a transzatlanti tengely mellett; Ukrajna támogatása; az antiszemitizmus elítélése. Mindezek egyike sem jelent gondot a Fratellinek.”

Nyitókép: MTI/EPA/Patrick Seeger


 

Összesen 12 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
felcsutfan
2023. március 08. 17:30
Orbán akkor indult el nagyon durván lefelé a lejtőn, amikor bemesélte magának, hogy össze tud gründolni a néppárti kirúgás után egy széljobbos frakciót. Ez volt az első jóslata, amit rahadtul benézett. Azóta sok más dolgot is megjósolt, azok se nagyon jöttek be eddig. De, ahogy a rabbinak is, neki is kifogyhatatlanul vannak még ötletei.
csulak
2023. március 08. 16:15
mocsok, korrupt banda
szemlelo
2023. március 08. 13:47
Érdekes, hogy nem abból az irányból közelítik meg, hogy az EPP megpróbálja Meloni pártját leválasztani a konzervatívokról és az EPP-be bekebelezni. Az a benyomásom, hogy a "Die Presse" fordítva ül a lovon: a következményeket próbálja oknak szemléltetni.
kunzoo
2023. március 08. 07:53
A fasizmus nem volt antiszemita. Még zsidó származású miniszter is volt Mussolini kormányában. Ahhoz képest hogy már '43 tól ott volt a német hadsereg, csak pár ezer zsidót tudtak elhurcolni.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!