Drámai fordulatra készül Putyin: a fegyverszállító országoknak üzent
Az orosz elnök egy televíziós beszédében jelentette be a döntését.
Amerikai források szerint „az oroszok megpróbálnak mindkét oldalon játszani”.
A Fox News értesülései szerint Irán állítólag titkos megállapodásokat kötött Oroszországgal az uránszállítások garantálása érdekében. A lap emellett felidézte a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség e heti bejelentését, mely szerint
Jelentősen hátráltathat egy új iráni atomalkut az az információ, amelyet hírszerzési források szivárogtattak ki. A kilétük elhallgatását kérő informátorok szerint Vlagyimir Putyin orosz elnök beleegyezett, hogy visszaadja az Irántól kapott dúsított uránt, ha a leendő atomalku meghiúsul. Ezt az értesülést az amerikai külügyminisztérium sem megerősíteni, sem cáfolni nem kívánta – írta a Fox News.
A külügyminisztérium szóvivője az üggyel kapcsolatban annyit mondott, hogy bár nem kívánják kommentálni „az állítólagos titkosszolgálati hírszerzési jelentéseket, de az iráni atomalku már hónapok óta nincs napirenden”.
Az Egyesült Államok és a többi világhatalom által az iráni atomalku felélesztésére tett erőfeszítések egyik fő indoka, hogy Oroszországban tárolják Teherán dúsított uránját. Mindezt Oroszország azzal magyarázza, hogy
„A két ország közötti megállapodás részeként Oroszország vállalta, hogy a lehető leggyorsabban visszaadja Iránnak az összes dúsított uránt, ha az Egyesült Államok bármilyen okból kilép a megállapodásból” – írta a lap ugyancsak külföldi forrásokra hivatkozva.
A Fox News arra is emlékeztett, hogy Donald Trump korábbi amerikai elnök 2018-ban kilépett az iráni atomalkuból, mert kormánya úgy vélte, nem volt képesek megakadályozni, hogy Irán atombombát fejlesszen. Trump szerint ugyanis az iráni nukleáris paktum nem érte el a kitűzött célokat.
Az iráni rezsim megállapodásra törekszik a Biden-adminisztrációval, és garanciát vár arra nézve, hogy a jelenlegi és a jövőbeli amerikai kormányok „nem húzzák ki a szőnyeget egy új atomalku megkötése alól”. A Fehér Ház közölte, nem tudja garantálni, hogy egy új, jövőbeni amerikai kormány nem lép ki a vitatott megállapodásból.
Egy volt hírszerzési elemző, Rebekah Koffer pedig úgy fogalmazott,„számomra logikus lenne, hogy beleegyeznének egy ilyen típusú mellékalkuba”. Megjegyezte, hogy „az orosz doktrínáról szerzett ismereteim alapján az oroszok megpróbálnak mindkét oldalon játszani. Egyrészt
nem akarják, hogy Iránnak atomfegyvere legyen. Másrészt viszont segítséget akarnak Irántól az ukrajnai háborúban”
– írta a Fox News.
Nyitókép illusztráció. Fotó: MTI/EPA/A legfőbb iráni vezető hivatala
***