A NATO főtitkárhelyettese növelné a tagállamok védelmi kiadásait
A katonai szövetségben abból indulnak ki, hogy az USA nem fordít hátat a közösségnek, betartja vállalt kötelezettségeit – mondta Boris Ruge.
Az ukrajnai háborúról beszélt és németül is felszólalt a brit király a német fővárosban.
Első többnapos királyi látogatására érkezett III. Károly brit király Berlinbe. A koronázás előtt álló uralkodó a német fővárosban határozott politikai kijelentéseket tett, valamint németül is felszólalt egy rendezvényen.
A brit király a Brandenburgi kapunál találkozott Frank-Walter Steinmeier német szövetségi elnökkel szerdán. Az ezt követő állami fogadáson III. Károly méltatta Németország és Nagy-Britannia Ukrajna felé irányuló támogatását, mondván:
együtt léptek fel „a szabadság és szuverenitás védelmében, egy kiprovokálatlan agresszióval szemben”.
Csütörtök folyamán első brit királyként beszédet mondott a Bundestagban, a német parlamentben – amit a német egyesülés után a brit Sir Norman Foster tervei alapján építettek újjá –, valamint találkozott Olaf Scholz német kancellárral is.
A király a két ország kapcsolatait méltató beszédet mondott a parlamentben. Az ukrajnai háborúra kitérve úgy fogalmazott: az oroszok inváziója elképzelhetetlen szenvedést okozott megannyi ártatlan embernek. „Számos élet elpusztult, a szabadságot és az emberi méltóságot eltaposták, Európa biztonságát a legbrutálisabb módon fenyegették” – fogalmazott III. Károly, hozzátéve: szerinte Németország és Nagy-Britannia vezető szerepet vett föl, és Ukrajna két legnagyobb európai segítőjeként határozott választ adott a fejleményekre.
„Olyan döntéseket hoztunk, amik korábban elképzelhetetlennek tűntek”.
III. Károly e beszédét, valamint a fogadáson elmondott szónoklatát is részben németül mondta el. A brit uralkodói Windsor-ház egyébként több ágon is német eredetű, hiszen háromszáz éve a hannoveri választófejedelem örökölte a brit trónt, leszármazottja, Viktória egy Szász-Coburg-Gotha herceggel, Alberttel házasodott össze, majd az I. világháború során V. György király a nemzeti érzést erősítendő felvette a Windsor családi dinasztianevet. Ugyanakkor II. Erzsébet férje, Fülöp herceg is több ágon német, illetve dán származású volt.
III. Károly német nyelvű beszéde
Nyitókép: Ian Vogler / POOL / AFP